İsrail güçleri işgal altındaki Batı Şeria'da 40 Filistinliyi gözaltına aldı İsrail güçleri işgal altındaki Batı Şeria'da 40 Filistinliyi gözaltına aldı

Aktör ve yazar Ramsey Nasr (49), Hollanda televizyon kanalı BNNVARA'da yayınlanan "Khalid & Sophie" programında İsrail'deki savaşın Filistinli kurbanların kaderi üzerine etkileyici bir konuşma yaptı.

Filistinli bir baba ve Hollandalı bir annenin oğlu olan Nasr için çatışma kalbine çok yakın. Nasr, Gazzelilerin kaderi üzerine etkileyici bir konferans verdi. İzleyiciler onun sözlerini soluksuz dinledi. Gazze'de bombalanan hastanenin görüntülerini gördükten sonra "bir hayvan gibi uludum" diyen Nasr, ardından "Her Filistinli kurbanın adını biliyor muyuz?  başlıklı konuşmasında, İsrailliler ve Filistinlilere yönelik haberler arasındaki eşitsizliği kınadı.

Hamas ve İsrail arasındaki şiddetin yaklaşık iki hafta önce yeniden alevlenmesinden bu yana, tüm medya yüzlerce İsrailli ve Avrupalı kurban ve rehinenin isimlerini haber yaptı.

"FİLİSTİNLİLERİN HAYATLARI BİZİM İÇİN AYNI DEĞERE SAHİP Mİ?"

İsrail tarafında öldürülenlerin hayatları medyada kapsamlı bir şekilde anılırken, Nasr Filistinli kurbanlar için durumun böyle olmadığını söylüyor. Oyuncu ve yazar konuşmasında "Filistinlilerin hayatları bizim için aynı değere sahip mi?" diye soruyor. "Onların ölen bebeklerinin, aşağılanan büyükanne ve büyükbabalarının ve öldürülen çocuklarının isimlerini de biliyor muyuz? Onların bireysel hayallerini, arkadaşlarını, okul karnelerini biliyor muyuz?"

“FİLİSTİNLİLERİN YAŞAMLARI GENELLİKLE SAYILARLA LİSTELENİR, İSİMLER DEĞİL, SAYILAR”

"Filistinlilerin yaşamları genellikle sayılarla listelenir," diyen Nasr. "48 ölü, 1,200 yaralı: isimler değil, sayılar. Bu da merhametimizi nasıl böldüğümüzü gösteriyor" diye de ekliyor. Konuşmasının devamında ise şunları söylüyor:  "Çünkü Filistinliler de diri diri yakılıyor, Filistin köyleri de İsrailliler tarafından gerçekleştirilen katliamlara maruz kalıyor. Filistinli çocuklar işkence görüyor, yıllarca suçsuz yere ya da yardım almadan hapsediliyor. Ve bunlar 75 yılı aşkın bir süredir nesilden nesile devam ediyor."

"NE HAYAL ETTİKLERİNİ HİÇ MERAK EDİYOR MUYUZ?"

Filistinlilerin kendisi için bir aile olduğunu vurgulayan ve "apaçık bir ayrımcılık ve etnik temizlik sistemine verilen körü körüne desteği" kınayan Nasr, "Küçücük Gazze'nin nüfusu 2.2 milyon. Bunların neredeyse yarısı hala çocuk. Gazze'deki tüm çocukların yüzde 80'ine depresyon teşhisi konmuş durumda. Ne hayal ettiklerini hiç merak ediyor muyuz?" diye devam etti.

“İNSANLIKLA İLGİLİ YANLIŞ GİDEN BİR ŞEYLER VAR”

Nasr, "İnsanlıkta yanlış giden bir şeyler var," dedi. "Hem bizim hem de seyreden ve müdahale etmeyen herkesin. Bir dileğim daha var - çünkü bu cehennemde hayaller yok - birilerinin ölü ve yaralı yüz binlerce Filistinli mültecinin isimlerini yazması ve ardından ulusal televizyonda her gece yakınlarıyla röportaj yapması. Bu da sayısız televizyon yayını anlamına geliyor. Bu absürd ama adil olur," diyerek Nasr sürükleyici konuşmasını sonlandırdı.

Hollandalı aktör Ramsey Nasr, Filistin halkı için yaptığı çağrı ile viral oldu. Nasr'ın Gazze'de yaşayanların sadece sayı olarak değil, en azından insan olarak tanınması için yaptığı çağrı çeşitli platformlarda milyonlarca kez izlendi. Video da çok sayıda paylaşıldı ve yorum yapıldı.