TOLGA POLAT / TÜRKGÜN

Muharrem İnce’nin adaylıktan çekilmesi için yapılacak pazarlık daha da kızışacağa benziyor. Bir taraftan Muharrem İnce’ye hakarete varan açıklamalarda bulunan CHP yöneticileri, diğer yandan da adaylıktan çekilmesi karşılığında grup kuracak kadar vekil vermeye hazırlanıyor. Ancak Gelecek Partisi, DEVA, Saadet Partisi ve Demokrat Parti’ye verilen vekillik sözleri de işin içine katıldığında, kendi partilerinin azınlıkta kalmasından da korkuyorlar.

Seçimleri ilk turda kazanmayı hedefleyen Kemal Kılıçdaroğlu, aslında Muharrem İnce’ye sıcak bakmayan bir isim. Onunla anlaşmadan yola devam etmek istiyor. Ancak gençleri sosyal medyada arkasına alarak gündemde kalmayı sürdüren İnce’nin, yüzde 6’lara kadar yükselen oy potansiyeli CHP’de fikir eğişikliğine yol açtı. Seçimi kaybetmeleri hâlinde siyasetten silineceğini bilen Kemal Kılıçdaroğlu ve altılı masa genel başkanları bu uğurda her şeyi feda etmeye hazır.

İnce’nin gerçek oy potansiyelini öğrenmek için araştırma yapılması talimatı veren Kılıçdaroğlu, önümüzdeki günlerde kurmayları aracılığıyla Memleket Partisi ile görüşmeler yapacak. Ardından, Muharrem İnce’ye bakanlık teklifiyle ziyaret gerçekleştirilecek.

CHP’ye FETÖ suçlaması

İnce kanadı ise tam gaz yolunda. CHP’ye çok sertlerle suçlamalarla, üst perdeden açıklamalarda bulunuluyor. 100 bin imzayı topladığı gün yaptığı basın toplantısında, sosyal medya üzerinden adaylığını engellemek için CHP trolleri tarafından çalışmalar yapıldığına dikkat çeken Muharrem İnce, "Sahte evraklar düzenlediler. İkinci gün baktılar toplanıyor, "imzalar toplandı" sandık kuruluna gitmenize gerek yok diye mesajlar attılar. Tam FETÖ taktiği uyguladılar" demişti.

“Gıkınız çıkmıyordu”

CHP'de daha önce vekillik yapan 107 ismin, “Dayanışma çağrısı” yaptığını hatırlatan Muharrem İnce, çağrıyı yapan kişiler için şu değerlendirmeyi yapmıştı: “Arkadaşlar CHP'nin tüzüğü anti-demokratikleştirilirken ne yaptınız? Sesinizi çıkardınız mı? Partinin basın toplantısı salonundan Türk bayrağı kaldırılırken ne yaptınız? Saraya giden CHP'li yalanını ortaya attığınızda ne yaptınız? Atatürk'e CHP içinde hakaret edilirken ne yaptınız? Ön seçim kaldırılırken, partideki bu tüm anti-demokratik uygulamalar yaşanırken gıkını çıkarmayanlar koltuk derdine düşenler bana bugün demokrasiden bahsedemezler. Geçmişteki tavırlarını hatırlatırım onlara. Ben 16 sene vekillik yaptım. Birinizden bir tepki görmedim. Atatürk'e 'Dersim Katliamcısı' denilirken biriniz tepki gösterdi mi? Çok inandırıcı gelmiyorlar bana."

‘Beyaz ünlüler’ harekete geçti

Eski partisine yönelik sert açıklamalar CHP’yi kızdırdı. Muharrem İnce’nin sosyal medyadaki üstünlüğünü kaybetmesi için CHP’li ünlüleri devreye alan Kemal Kılıçdaroğlu ekibi, bol takipçili isimler üzerinden hakaret içeren sözlerle Muharrem İnce hakkında paylaşımlar yaptırtmaya başladı.

24 Haziran 2018 seçimlerinde, "Bir kar yağar ince ince marşı" tweetiyle oyunu Muharrem İnce'ye vereceğini açıklayan Athena grubu solisti Gökhan Özoğuz, bu kez “Sayın Muharrem İnce, siz ve geçici partiniz bir projesiniz ve hepimiz bunu gün gibi biliyoruz. Toplanılan imzaları hangi cenahtan hangi sepele nasıl topladığınız da aşikâr. Şunu bilin bu ülkede Atatürk'ün hiçbir çocuğu size asla oy vermeyecektir!” paylaşımı yaptı.

Dizi oyuncusu Gonca Vuslateri ise yaptığı bir paylaşımda, “Muharrem İnce’ye pozitif baktığım günlerimin Allah tertemiz belasını versin” ifadesini kaydetti.

Editör: Bilge Güler