Türkiye ve Yunanistan arasındaki ilişkilerin ılımlı bir sürece girdiği bu dönemde, Kıbrıs'ın nasıl etkileneceği merak konusu iken İngiltere'nin eski Dışişleri Bakanı Jack Straw'ın Kıbrıs'ın AB üyeliğini eleştiren yazısı, konuyu gündeme taşıdı.

Rusya: İsrail'in Hamas'ı gerekçe göstererek Filistin halkını toplu cezalandırması kabul edilemez Rusya: İsrail'in Hamas'ı gerekçe göstererek Filistin halkını toplu cezalandırması kabul edilemez

STRAW'DAN TARİHİ İTİRAF

Politico’da yayınlanan 'Kıbrıs'ın AB'ye katılmasına asla izin vermemeliydik' başlıklı bir yazısında Straw'dan, tarihi bir itiraf geldi.

'RUM YÖNETİMİNİN POLİTİKASI İKİYÜZLÜ'

Rum kesiminin AB üyeliğini hata olarak nitelendirerek, Rum yönetimini ikiyüzlülükle suçlayan Straw, Politico'da yayınlanan yazısında Rum kesiminin yabancılara AB pasaportu sağlama girişimlerini hatırlatarak, bu politikanın sağlıksız olduğuna dikkat çekti.

Jack Straw, 2004'teki Annan planı referandumunda Kıbrıs Rumları'nın sergilediği ikiyüzlülüğü hatırlatarak, o dönemde Kıbrıs'ın AB üyeliğini askıya almaları gerektiğini ifade etti. Rumların üyeliğini ‘AB’nin başarısızlığı’ olarak niteleyen Straw, uluslararası toplumun, adada iki devletli çözüme yönelmesi gerektiğini vurguladı.

Kaynak: TRT Haber