Kadir Yıldız / TÜRKGÜN

6+1’li masanın ortak adayı belirlemek için yaptığı toplantı sonrası parti kurullarını toplayan Meral Akşener açıklamada bulundu. Bir adayın dayatıldığını söyleyen Akşener, “Kumar masasında olmayacağız” dedi ve masadan kalktığını açıkladı. Masadaki diğer partilere ağır sözlerle yüklenen Meral Akşener, dün yapılan açıklamada ifade edilen ortak bir anlayışa varıldığı sözlerini ise “kuyruklu yalan” olarak niteledi. Akşener’in bu hamlesiyle 6+1’li masadan İP’in kopmasıyla masa dağıldı. CHP ise parti MYK’sını olağanüstü toplantıya çağırdı.

İMAMOĞLU VE YAVAŞ’I GÖREVE DAVET ETTİ

Yapılan son toplantıda masadaki 5 partinin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun aday olması yönünde teklifte bulunduğunu, ancak kendilerinin kamuoyu yoklamaları sonucu İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve ABB Başkanı Mansur Yavaş’ın ismini önerdiklerini belirten Akşener, “Bu teklifimiz reddedildi” dedi. Akşener, İmamoğlu ve Yavaş’a çağrıda bulunarak, göreve davet etti.

ORTAK AKIL KALMADI

İP Genel Başkanı Meral Akşener’in sert sözlerle ortaklarını suçladığı bu hamlesi, İP’in kopmasıyla masanın dağılmasına neden oldu. Akşener, “Milletin ortak iyiliği için iyi niyetlerle oturduğumuz 6’lı masa, artık potansiyel adayların tartışıldığı bir ortak akıl platformu olmaktan çıkmıştır. Tek bir adayın tasdiki için çalışan, bir noter masasına dönüşmüştür. Biz bu noter masasında olmayacağız” dedi.

BOYUN EĞMEYECEĞİZ

Akşener, “Altılı masa, tüm alternatiflerin kara listeye alınarak tek bir adayın tasdiki için çalışan bir noter masasına dönüşmüştür. Geldiğimiz noktada partim bir kıskaca alınmış, dayatmaya mecbur bırakılmış, ölümle sıtma arasında tercihe zorlanmıştır ve elbette buna boyun eğmeyecektir. Ceketimi assam aday ederim diyenlerin karşısında dimdik duruyoruz, durmaya da devam edeceğiz” diye konuştu.

YOLA DEVAM EDİYORUZ

Akşener, partisinin GİK üyeleri ile toplantı hâlindeyken Kılıçdaroğlu da Sol Parti ve TİP’i ziyaret ederek, destek istedi. Akşener’in açıklamalarına cevap veren Kılıçdaroğlu, “Hiç meraklanmayın, bütün taşlar yerine oturacak. Yolumuza devam ediyoruz” diye konuştu. Masadaki diğer partilerin bu süreci CHP listelerinden seçime girerek atlatacağı belirtilirken, HDP’ye de masanın altından çıkarılarak aktif rol verilmesi gündeme geldi.

İMAMOĞLU VE YAVAŞ’I ÖNERDİK

Masadaki aday dayatmasına rıza göstermediklerini söyleyen ve “Ceketimi assam seçilirim” anlayışına karşı dimdik durduklarını ifade eden Meral Akşener, 6’lı masa toplantısında, 5 siyasi partinin Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığını dile getirdiklerini kendisinin ise İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu veya ABB Başkanı Mansur Yavaş’ı önerdiklerini söyledi.

GÖREVE DAVET EDİYORUZ

Meral Akşener “Biz de İYİ Parti olarak; 3 yılı aşkın bir süredir sokaklarda, dükkânlarda ve meydanlarda sıklıkla duyduğumuz; milletimizin yoğun bir teveccüh gösterdiğine, hemen her yerde şahit olduğumuz iki ismin adaylığı konusunda görüşümüzü beyan ettik. Bu iki isim; Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mansur Yavaş ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ekrem İmamoğlu’ydu. Ancak maalesef ve maalesef bu görüş ve önerilerimiz, masadaki paydaşlar tarafından, kesin bir biçimde reddedildi” dedi ve bu iki ismi göreve davet etti.

6’LI MASA, MİLLET İRADESİNİ YANSITMIYOR

“Üzülerek söylüyorum ki; geldiğimiz son noktada, 6’lı masa, artık millet iradesini kararlarına yansıtma kabiliyetini kaybetmiştir” diyen Meral Akşener, milletin ortak iyiliği için iyi niyetlerle oturduklarını söylediği 6’lı masanın, artık potansiyel adayların tartışıldığı bir ortak akıl platformu olmaktan çıktığını söyledi.

KUMAR MASASINDA OLMAYACAĞIZ

Geçtiğimiz 1 yıllık süreçteki imzalarının ve millete verdikleri her sözün arkasında durduklarını ifade eden Akşener, “Ancak; ne bir kumar masasında ne de bir noter masasında olmayacağız. 85 milyonun geleceğini, kişilerin tahakkümüne teslim edip, tehlikeye atmayacağız. Cumhuriyetimizin yeni asrını, göz göre göre hiç etmeyeceğiz. Milletimizin kazanma ümidini yok etmeyeceğiz” dedi.

ORTAK ANLAYIŞ KUYRUKLU BİR YILAN

İP Başkanı Meral Akşener, 6’lı masanın son toplantısında imza altına alınan ortak anlayışa dair; “Bu vesileyle, anlamış olduk ki şahsi hırslar, Türkiye’ye tercih edilmiştir. Anlamış olduk ki kişisel ajandalar uğruna mübah sayılan kuyruklu yalanlar; milletin kazandığı bir büyük hakikate tercih edilmiştir. Anlamış olduk ki yenilgi yenilgi büyüyen küçük hesaplar, 85 milyonun kazandığı kutlu bir zafere tercih edilmiştir“ şeklinde konuştu.

KILIÇDAROĞLU’NDAN AKŞENER’E CEVAP

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in açıklamalarına ilişkin, “Hiç meraklanmayın, bütün taşlar yerine oturacak. Yolumuza devam ediyoruz” dedi. Kılıçdaroğlu, TİP Genel Başkanı Erkan Baş’ı ziyaret etmek üzere geldiği Mecliste, görüşmenin ardından makam odasına geçti. Bir süre makamında kalan Kılıçdaroğlu, çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtladı. İP Genel Başkanı Meral Akşener’in açıklamalarına ilişkin değerlendirmesi sorulan Kılıçdaroğlu, “Hiç meraklanmayın, bütün taşlar yerine oturacak. Yolumuza devam ediyoruz” diye konuştu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, SOL Parti Başkanlar Kurulu Üyesi Önder İşleyen ve TİP Genel Başkanı Erkan Baş ile görüştü.

Basına kapalı gerçekleşen görüşmelere CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke, Genel başkan yardımcıları Muharrem Erkek ve Oğuz Kaan Salıcı katıldı. Yapılan görüşmelerde Kılıçdaroğlu’nun destek istediği belirtildi. Kılıçdaroğlu’nun masanın altında bulunan HDP’ye masanın üzerinde aktif görev vereceği kaydedildi.

Editör: Bilge Güler