Kahramanmaraş merkezli yaşanan asrın felaketinin ardından deprem konusu yakından takip edilmeye başlandı. Yüksek İnşaat Mühendisi Yoshinori Moriwaki'nden İstanbul'un riskli ilçeleri hakkında açıklama geldi. Uzman isim megakentin taşınmasına yönelik önemli açıklamalarda bulundu. 

ZEMİN SIVILAŞMASI OLAN İLÇELERİ AÇIKLADI!

Ülkemizde yaşanan büyük depremler sonrası deprem konusu gündem haline geldi. Son olara kÇevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, İstanbul'da 1.5 milyon konutun dönüştürüleceğini açıklamış ve bu binaların iki rezerv alana taşıyacaklarını ifade etmişti.

Kurum, "İstanbul'da dönüşmesi gereken 1,5 milyon bağımsız bölüm var. Bunlardan acilen dönüşmesi gereken 300 bininin dönüşmesi için şu an İstanbul'da sadece bakanlığımızın devam ettirdiği 94 bin bağımsız bölümden oluşan projelerimiz var. O riskli 1,5 milyon konutu dönüştüreceğimiz rezerv alanları var." şeklinde konuşmuştu.

"Şehrin içindeki 1,5 milyon riskli binayı belirlediğimiz iki rezerv alana, hem Avrupa hem Anadolu yakasına taşıyacağız." diyerek taşıma duyurusunu yapan Bakan Kurum, "Ulusal mekânsal strateji planımızı tamamladık ve yeni lojistik planlarıyla sanayi alanlarımızı da depreme karşı güçlendirecek adımları atacağız." ifadelerini kullanmıştı.

Yüksek İnşaat Mühendisi Yoshinori Moriwaki'den de konu hakkında ilçe açıklaması geldi. Moriwaki, İstanbul'un zemini sıvılaşmış olan ilçelerini açıkladı.

"İstanbul'da sıvılaşma olan bölgelerde güçlendirme yapılması şart. Boğaz'ın her iki yanında zeminler gayet iyi." diyen uzman isim, "Sarıyer, Beşiktaş, Alibeyköy, Başakşehir gibi haritada kahverengi olan bölgeler gayet iyi. Buraların zemini kayalık." dedi.

"BURALARIN ZEMİNİ HATAY GİBİ" DİYEREK UYARDI!

Japon uzman ayrıca Eski Atatürk Havalimanı bölgesi, Ataköy, Avcılar, Küçükçekmece, Büyükçekmece hakkında dikkat çeken bir uyarıda bulundu ve bu bölgeler için "Zeminleri iyi değil. Buraların zemini Hatay'daki gibi. Burada büyük bir sıvılaşma var." dedi.

Moriwaki, "Burada iyi bir temel varsa ve fore kazık kullanıldıysa binalarda bir sorun olacağını düşünmüyorum." diyerek ekledi.

Editör: Bilge Güler