Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinin sonuçlanmasının ardından milyonların gözü temmuz ayında asgari ücrete yapılacak zamma çevrildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin seçimden önce yaptığı açıklamada asgari ücretin 500 dolar (10 bin 406 TL) bazında bir orana çıkarılacağını ifade ederken, iş dünyasından birçok isim de konuyla ilgili dikkat çeken rakamlar verdi.

Son seçimlerden önce asgari ücreti gözden geçireceklerine ilişkin açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, net bir şekilde "Temmuzda asgari ücrete ara zam var" demişti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ise, temmuzda asgari ücrete zam yapılacağıyla ilgili net açıklamalarda bulunmanın yanında ne kadar olacağıyla ilgili rakam da vermişti.

Mayıs ayı başlarında "Cumhuriyet tarihinde dolar bazında 455 doların üzerinde en yüksek seviyeye çıkaran bir düzenlemeyi ocak ayında yaptık. Temmuzda da aynısını yapacağız" diyen Bilgin, "Aşağı yukarı 500 dolar bazında bir oran olacak.

Çalışmalarımız hazır" diye konuşmuştu. Bilgin bu konuşmayı yaptığında 500 dolar 9 bin 750 TL'ye tekabül ederken, seçimlerden sonra dolar kurundaki artışın hızlanmasıyla bugün itibarıyla 500 dolar 10 bin 400 TL'yi aşmış durumda.

Seçimin ardındansa iş dünyasından bazı isimlerin asgari ücretle ilgili değerlendirmeleri art arda geldi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Hizmetler Meclisi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Bozdağ, halihazırda zaten 8 bin 500 TL'ye çalışan bulmakta zorlandıklarını, bu yüzden yeni asgari ücretin 10 bin TL olması durumunda bunu karşılayabileceklerini ancak işverene yeni kolaylıklar sağlanması durumunda bu tutarın 12 bin TL'ye kadar çıkabileceğini söyledi.

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Başkanı Ender Yorgancılar ise Sözcü gazetesine yaptığı açıklamada, temmuz ayında asgari ücrete yüzde 25-35 aralığında bir ara zam geleceğinin konuşulduğunu, bunun da 10 bin 500 TL ila 11 bin 500 TL aralığında bir tutara tekabül ettiğini dile getirdi.

Editör: Bilge Güler