Netanyahu: Tüm gücümüzle Gazze’ye saldırmaya devam edeceğiz Netanyahu: Tüm gücümüzle Gazze’ye saldırmaya devam edeceğiz

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) ilan edildiği 15 Kasım 1983'te Kurucu Meclis üyelerinden olan ve ilk kabinede İskan ve Rehabilitasyon Bakanlığı yapan eski Başbakan Hakkı Atun, KKTC'nin kuruluş sürecinin aslında Rumların Türklere karşı toplu katliamları gerçekleştirdikleri "Kanlı Noel" olarak bilinen 21 Aralık 1963'te başladığını söyledi.
Aktif siyasette yer alan biri olarak 1963 itibarıyla Kıbrıs Türklerinin, Rumlar ile bir araya gelmesi gibi bir fikirlerinin olmadığını kaydeden Atun, Türkiye'nin yaptığı Kıbrıs Barış Harekatı'nın hemen ardından Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş'ın "federe devlet" yerine bağımsız bir devlet ilan etmeyi düşündüğünü ancak dönemin şartlarının buna elvermediğini belirtti.

 Bakan Fidan: KKTC'nin hakları için var gücümüzle çalışacağız

Atun, KKTC'nin kuruluşunun ilanını, önceden Denktaş ile çok az sayıda insanın bildiğini hatırlatarak, şu ifadeleri kullandı:
"Benim bile o dönemde milletvekili olduğum ve parti genel sekreterliğinden yeni ayrıldığım halde bağımsız devlet ilan edileceğinden haberim yoktu. Denktaş Bey, o dönem bu olayı önceden bilen kişilerin sayısının bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar olduğunu daha sonra açıklamıştı. Kıbrıs meselesinde ABD Başkanı Lyndon B. Johnson'un, dönemin Başbakanı İsmet İnönü'ye gönderdiği Türkiye'nin Kıbrıs'a müdahale etmekten kaçınmasını isteyen mektubun etkisi vardı ve Denktaş, ABD, KKTC'nin kuruluşuna müdahale eder endişesiyle akıllıca bir taktikle bu olayı gizli tutmuştu."

KKTC'nin kurulacağından 14 Kasım 1983 akşamı Cumhurbaşkanı Denktaş'ın Kurucu Meclis'in 40 milletvekiline verdiği yemekte haberinin olduğunu ve o an sevinçten gözyaşlarını tutamadığını anlatan Atun, mecliste bağımsız bir devlet için el kaldırmaktan her zaman mutluluk duyduğunu söyledi.

"DEVLETİN SOSYAL ALTYAPISINI TÜRKİYE'NİN DESTEĞİYLE 10 YILDA OLUŞTURDUK"

Atun, KKTC'nin maddi imkansızlıklar ve çok zor şartlar altında kurulduğuna işaret ederek, şöyle konuştu:
"Devletin sosyal altyapısını Türkiye'nin desteğiyle 10 yılda oluşturduk. İlk kurulduğunda devlet vardı fakat sosyal altyapı yoktu. İnsanları artık yerlerine yerleştirmek, iş sahibi yapmak, ekonomik sorunlarını çözmek zorundaydık. Türk askeri Kıbrıs Türklerini katliamlardan kurtarmıştı, siyaseti ise altyapımızın oluşumuna destek verdi. Tüm bu sürecin rayına oturması 10 yılımızı aldı."

"BAĞIMSIZ DEVLET İLAN EDİLECEĞİNİ 2,5 HAFTA ÖNCEDEN BİLİYORDUM"

KKTC'nin "Bağımsızlık Bildirgesi"ni hazırlayan ekipte yer alan ve uzun yıllar KKTC Dışişleri'nde çeşitli görevlerde bulunan diplomat Osman Ertuğ da Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş'ın, 15 Kasım 1983'ten 2,5 hafta önce kendisini çağırarak, gizlilik içinde İstanbul üzerinden Ankara'ya Türk Dışişleri'ndeki ekibe katılıp bildirgenin hazırlanması için çalışmasını istediğini aktardı.
Görevi alır almaz gizlice İstanbul'a hareket ettiğini belirten Ertuğ, "Çok duygulandım. Bu görev bana verildiği için büyük onur duydum. Bağımsız devlet ilan edileceğini 2,5 hafta önceden biliyordum, kimseyle paylaşamazdım. Türk Dışişleri'nde çalışmaya başladık. Zaman yetmediği için akşamları kaldığım otelde bildirgenin İngilizceye çevrisini yapıyordum." dedi.

Kaynak: AA