Siyonist İsrail, Gazze soykırımına kaldığı yerden devam ederken The New York Times gündeme bomba gibi düşen 40 sayfalık belgeleri deşifre etti. İsrail'in sır gibi sakladığı Eriha Duvarı kod aldı belgeler büyük bir istihbarat krizini gözler önüne serdi.

NYT İsrail'in Hamas'ın ülkenin güneyine yapacağı baskını bir yıl önceden öğrendiğini yazdı. 'Eriha Duvarı' kod adlı 40 sayfalık belgede, Hamas'ın saldırı planının ayrıntılı bir şekilde yazıldığı ifade edildi.

Belgede Hamas'ın İsrail'in hassas askeri belgelerine dahi ulaşabildiğinin gösterildiği ancak İsrailli yetkilileri Hamas'ın bu kadar geniş çaplı bir saldırıyı gerçekleştiremeyeceğini düşünerek iddiaları reddettiği belirtildi.

İsrailli yetkililerin uyarıları görmezden geldiği belgenin detayları dünya gündemine bomba gibi düşerken belgede yazan detaylar aktarıldı.

'Saldırının başlangıcında roket yağmuru yapılması, insansız hava araçlarının sınır boyunca güvenlik kameralarını ve otomatik makineli tüfekleri etkisiz hale getirmesi ve silahlı kişilerin yamaç paraşütü, motosiklet ve benzeri araçlarla kitleler halinde İsrail'e akması' gibi detaylar yer alıyordu ki bütün bunlar 7 Ekim'de gerçekleşti.

Daha önce de The Financial Times İsrail'in bu istihbarat bildigierini neden gözardı ettiğini yazmıştı.

Financial Times'da yer alan bir habere göre, İsrailli üst düzey askeri istihbarat yetkilisi, 7 Ekim'deki Hamas'ın Aksa Tufanı operasyonunu öngören ayrıntılı uyarıyı 'hayali bir senaryo' olarak nitelendirerek reddetti.

Aksa Tufanı Operasyonu'ndan haftalar önce Hamas'ın çeşitli yerlerdeki sınır karakollarını havaya uçurmak, İsrail topraklarına girmek ve kibbutzimleri ele geçirmek için eğitim aldığı da dahil olmak üzere özel uyarılar yapılmasına rağmen raporun reddedildiği yazıldı.

Bu raporun hayali bir senaryo olduğu iddia eden albayların 'Biraz daha bekleyelim' dedikleri de iddialar arasında yer aldı.

Uyarıların düşük rütbeli askerlerden gelmesi nedeniyle ordunun harekete geçmediği açıkça itiraf edilirken konuya aşina ikinci raporun ise disiplin cezasına varan bir tartışma konusu haline geldiği ifade edildi.

İsrail Savunma Kuvvetleri, "komutanlarının ve askerlerinin tamamen Hamas'ı yenme misyonlarına odaklandıklarını" vurgularken bu uyarının yerine getirilmemesinin nedeninin 1973'teki istihbarat başarısızlıklarından sonraki tartışmaları tekrarladığına dikkat çekildi.

İki yetkili de uyarıların yalnızca düşük rütbeli askerlerden geldiği için değil aynı zamanda İsrail hükümetinin Gazze'ye yönelik tam bir abluka hedefi ile de çeliştiği için dikkate alınmadığı belirtildi.

Kaynak: Sabah

Editör: Bilge Güler