Kuruluş Osman Geyhatu kim? Maruf Otajonov nereli, kaç yaşında? Geyhatu kimdir, ne zaman öldü?

Atv'de yayınlanan Kuruluş Osman dizisi yeni bölümleri ekrana gelirken, seyirciler Geyhatu Han karakteri ve onu canlandıran Maruf Otajonov'un hayatını ve biyografisini merak ediyor. Geçen bölümde Osman Bey'in en güvenilir alplerinden biri olan Göktuğ'u şehit eden Geyhatu'nun ne zaman ve nasıl öldüğü merak ediliyor.

Magazin
Haber Girişi:
Son Güncelleme:
Google Haberlere Abone ol
Kuruluş Osman Geyhatu kim? Maruf Otajonov nereli, kaç yaşında? Geyhatu kimdir, ne zaman öldü?

Her hafta farklı bir heyecanla ekrana gelen Kuruluş Osman son bölümünde Geyhatu Han, Osman Bey'in canını çok yakmıştı. Peki, Kuruluş Osman Geyhatu kim? Maruf Otajonov nereli, kaç yaşında? Geyhatu kimdir, ne zaman öldü? Merak edilenler haber metninde.

 GEYHATU HAN KİMDİR?

Geyhatu Han, 24 Mart 1295) tarihinde doğdu. Abaka Han’ın oğludur. Abisi Argun Han tarafından 1285 yılında Anadolu’daki Moğol idaresinin başına getirildi. 1286 yılında Aksaray’a kadar gelip bölgedeki beylikleri ağır bir vergiye tabi tuttu. Konya’ya gelerek 2 Haziran 1286’da II. Gıyaseddin Mesud’u tahta oturttu. 1288 yılında Anadolu Selçuklularına isyan eden Eşrefoğulları ile Karamanoğullarını cezalandırmak için düzenlediği seferde Larende ve Karaman bölgesini tahrip etti. Antalya’da bulunduğu sırada Argun Han’ın ölüm haberini alması üzerine Azerbaycan’a dönerken Ahlat yakınlarında 22 Temmuz 1291 tarihinde hükümdarlığını ilân etti. Ancak Anadolu’da Türkmenlerin isyan haberini alınca Azerbaycan’a gitmeyip Şiktur Noyan’ı nâib tayin ederek İlhanlı otoritesine başkaldıran başta Karamanoğulları olmak üzere Türkmen beylerini cezalandırmak üzere Anadolu’ya geri döndü. Larende’yi yağmaladıktan sonra Menteşe, Beyşehir, Kütahya ve Denizli topraklarına saldırıda bulundu. 23 Aralık 1291’de Denizli’yi ele geçirdi. Şubat 1292’de Konya’ya gelen Geyhatu Han, bir süre sonra Azerbaycan’a dönerek 29 Mayıs 1292’de Aladağ’da tahta çıktı.

Geyhatu, 21 Mart 1295’de Hemedan civarında yapılan savaşta Baydu’ya yenilerek Mugan’a kaçtı. Ancak kısa süre içerisinde yakalanarak 24 Mart 1295 tarihinde idam edildi.

MARUF OTAJONOV KİMDİR, NERELİ?

Otajonov, Şubat 1961 yılında Özbekistan’ın başkenti Taşkent’de dünyaya geldi. Kuruluş Osman isimli dizi ile adını duyuran usta oyuncu günümüze kadar Özbekistan, İran ve Rusya gibi ülkelerde de sinema ve dizilerde rol adı. Taşkent Devlet Tiyatro Enstitüsü’nden mezun oldu. Ayrıca Rusya Moskova’da Yüksek Yönetmenlik kursu ve Leningrad’da sahne eğitimi almıştır.

 

Yorumlar