KADİR YILDIZ/ TÜRKGÜN

6+1’li masanın kaos ve krizden ibaret olduğu 10’uncu toplantı sonrası bir kez daha tescillendi. Daha yönetmeden kriz çıkaran masa üyeleri, koltukları paylaşmaya ve seçecekleri cumhurbaşkanına emir eri muamelesi yapacaklarını beyan ettiler. Masadaki partiler arası eşitlik olacağını, aynı imza yetkisine sahip olacaklarını söyleyen Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, altılı masanın cumhurbaşkanının, bir konuda kendi kararını uygulayacağını söylemesi hâlinde kriz çıkacağını belirterek, “Çok açık söyleyeyim. O cumhurbaşkanı Meclis desteğini kaybeder.Ülke yeniden seçime gitmek zorunda kalır” ifadelerini kullandı.

Koltuklarını paylaştıklarını itiraf eden Davutoğlu, altılı masa liderlerinin seçimden sonra cumhurbaşkanı yardımcısı olacağını ve her partiye bir bakanlık verileceğini söyledi.

Katıldığı bir TV programında soruları yanıtlayan Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, “Bir cumhurbaşkanı seçtiniz diyelim ve o cumhurbaşkanı yarın dedi ki ben kabul etmiyorum, sizin aldığınız oylar da düşüktü. Ben bu kararı veriyorum” sorusu üzerine Davutoğlu, “Dediği anda bir kriz çıkar. Çok açık söyleyeyim. O cumhurbaşkanı Meclis desteğini kaybeder. Ülke yeniden seçime gitmek zorunda kalır. Şu günkü Cumhurbaşkanı Mecliste mutlak çoğunluğa sahip olduğu için Meclis önemsiz gibi görülüyor” dedi. Cumhurbaşkanının tek başına hareket etmek istemesi hâlinde Meclis çoğunluğunu kaybedeceğini söyleyen Ahmet Davutoğlu, 6’lı masada olanların hepsinin cumhurbaşkanı yardımcısı olacağını söyledi. Davutoğlu, “Bir partinin oy oranı ne kadarsa ona göre bakanlığı olacak. 1 cumhurbaşkanı yardımcılığı, 1 bakanlık alacak, diyelim A partisinin çok milletvekili var 6-7 bakanlık alacak. Bunları hep konuştuk” dedi.

AK Parti’li Aydemir: Felaket budur

AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun, altılı masanın gerçek düşüncelerini aşikar ettiğini söyledi. Aydemir, “Altılı masa başarılı olursa ardından gelecek felaket budur” dedi. Davutoğlu’nun “Herkes bir cumhurbaşkanı yardımcılığı, bir bakanlık alacak” sözlerine ilişkin Aydemir, “Bu bir komedi değil mi? Ahmet Davutoğlu, altılı masanın gerçek düşüncelerini aşikâr etmiştir” görüşünü paylaştı. I

P’li Ayhan Erel: Suskun kaldığımız çok şeyler var

 Ahmet Davutoğlu’nun sözlerini eleştiren İP Aksaray Milletvekili Ayhan Erel, “Bize bugüne kadar Davutoğlu’nun 6’lı masada böyle bir talebinin olduğu yönünde bir bilgi gelmedi. Sayın Davutoğlu’nun bu görüşünü neye dayandırarak, hangi kriterlere göre kamuoyuyla paylaştığını şahsen ben de bilmemekteyim. Davutoğlu gönlünden geçenleri diline dökmüş. İP olarak gönlümüzden geçen çok şeyleri dillendiremediğimiz, ortak masada bizi çok rahatsız eden söylemler karşısında suskun kaldığımız çok şeyler var. 6’lı masanın ruhuna uygun hareket etmek zorundayız” ifadelerini kullandı.

Bu öz güven nereden geldi?

Ahmet Davutoğlu’nun açıklamalarını eleştiren Şirin Payzın, yüzde 1’lik partinin genel başkanına bu öz güven nereden geldi merak ediyorum” sözleriyle yüklendi. Payzın, “Bilmiyorum Ahmet Davutoğlu’na bu öz güven nereden geldi? Yüzde 1’lik bir partinin genel başkanı gibi konuşmalı... Sayın Davutoğlu hâlâ kendisini başbakan olarak görerek konuşuyor. Şunu hatırlatmak lazım ki Davutoğlu başbakan olarak bir seçim kazanmadı. Cumhurbaşkanı tarafından atandı. Seçime girip nasıl bir sonuç alacağını bilmiyoruz” dedi.

MHP’li Yıldız: Zırva tevil götürmez

 Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, Davutoğlu’nun açıklamalarına, “Hiçbir kimse veya organ kaynağını anayasadan almayan bir devlet yetkisi kullanamaz” sözleriyle değerlendirdi. Altı kafadarın gündüz düşleri: “Cumhurbaşkanı içeriden veya dışarıdan olsun, genel başkanlar doğrudan karar süreçlerinin içinde imza yetkisine sahip olarak bulunacaklar. Genel başkanlar, Cumhurbaşkanı kadar her stratejik kararda imza yetkisine sahip olacak. Karar süreçlerinde eşit olacak. Biri diğerinden bir adım önde olmayacak. Cumhurbaşkanı bir anlamda eşitler arasında bir ilk olacak. Cumhurbaşkanı kim olursa olsun oyunun kurallarını koyduk.” Bu sözler 1965 yapımı ‘’Buzlar Çözülmeden’’ filminden alınmış bir replik değil.

Bu kafadarların yanında bulunan hukukçular, “Hiçbir kimse veya organ kaynağını anayasadan almayan bir devlet yetkisi kullanamaz ”diye ifade edilen Anayasa’nın emredici hükmünü bilmiyorlar galiba… Cumhurbaşkanının yetkileri Anayasa’nın 104. maddesinde bir bir yazılıdır. Bu yetkiler devredilemez. Cumhurbaşkanı istese de devredemez. Anayasal nizam ceza kanununun koruması altındadır. Bu kafadarların beyanları, ceza kanununun birçok maddesinin ihlalidir. Anayasa nizama egemen olan ilkeler, Anayasa ile öngörülen düzenin işleyişi ve değişmezliği korunmaktadır. Böyle ilkel, hukuksuz ve sapkın bir vesayet anlayışını ve yetki gaspını bu ülkede hiçbir aklı başında hukukçu savunamaz. Kamuoyu ile paylaşılmış hususları karartma girişimleri beyhude bir çabadır. Çünkü, zırva tevil götürmez” ifadelerini kullandı.