Bugün türkiye ekonomisi için önemli üç veri üst üste fozitif yönde açıklandı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan mevsim etkisinden arındırılmış işsizlik oranı yüzde 8,5 seviyesinde gerçekleşti. Yine TÜİK tarafından açıklanan sanayi üretimi ekimde yıllık yüzde 1,1 arttı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan verilere göre ise ekim ayında cari işlemler hesabının 186 milyon dolar fazla verdiği beliirtildi.

"PROGRAM HEDEFLERİMİZ BİR BİR GERÇEKLEŞMEYE DEVAM EDECEK"

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise bu verileri yayınladığı bir mesajla değerlendirerek, uygulamaya koyular politikaların sonuçlarının her gün alındığını ve program hedeflerin gerçekleşmeye devam edeceğini belirtti.

"CARİ DENGE EKİM AYINDA DA FAZLA VERDİ"

Bakan Şimşek'in açıklanan verilere yönelik mesajı şöyle:

rezervlerimiz 140 milyar dolar ile tarihi yüksek seviyesine ulaştı

Büyümede dengelenmeye yönelik politikalarımızla cari denge ekim ayında da fazla verdi, yıllık açık mayısa göre 9,6 milyar dolar azaldı.

"REZERVLERİMİZ 140 MİLYAR DOLAR İLE TARİHİ YÜKSEK SEVİYESİNE ULAŞTI"

Cari dengedeki düşüş ve ülkemize yönelik artan uluslararası yatırımcı ilgisi sayesinde rezervlerimiz 140 milyar dolar ile tarihi yüksek seviyesine ulaştı.

"YATIRIM, İSTİHDAM, ÜRETİM VE İHRACAT ODAKLI SÜRDÜRÜLEBİLİR BÜYÜMEYİ TESİS EDİYORUZ"

Uyguladığımız politikalarla bir yandan kırılganlıkları azaltırken diğer yandan yatırım, istihdam, üretim ve ihracat odaklı sürdürülebilir büyümeyi tesis ediyoruz. Bu dönemde en büyük dezavantajımız ihracat artışını sınırlayan ticaret ortaklarmızdaki zayıf talep. Sanayi üretimindeki seyir büyük oranda bunu yansıtıyor.

"İŞSİZLİK ORANI SON 11 YILIN EN DÜŞÜK SEVİYESİNDE"

Ekim ayında işsizlik oranı son 11 yılın en düşük seviyesi olan yüzde 8,5’e geriledi.

"POLİTİKALARIMIZIN SONUÇLARINI HER GÜN ALIYORUZ"

Uygulamaya koyduğumuz politikalarımızın sonuçlarını her gün alıyoruz, program hedeflerimiz bir bir gerçekleşmeye devam edecek.

Editör: Bilge Güler