Milliyetçi Hareket Partisi siyasi bir organizasyona dönüştüğü günden itibaren her zaman milletin yanında oldu. 1969 yılından önce de millet ve devlet menfaatlerini göz önünde bulunduran Türk milliyetçileri bu tavrını günümüze kadar kesintisiz sürdürdü. Örneğin 3 Mayıs 1944 olayları Türk milliyetçilerinin tabutluklara atılmasıyla sonuçlanmasına rağmen bu vakur duruş çok partili siyasi hayata geçilmesine zemin hazırlamış, Türk siyasi hayatının demokratikleşmesi için atılan önemli bir adım olmuştu.

Daha da geriye gittiğimizde Cumhuriyet’in kuruluşunda Türk milliyetçiliğinin önde gelen isimlerinden Ziya Gökalp’i görürüz. Atatürk’ün “fikir babam” dediği Gökalp’i…

Bu gelişmeler Türk milletçilerinin devlet hayatındaki rolünü göstermesinin yanında esas itibariyle millet iradesinin istikametinden çıkmadığını gösterir. MHP, millete rağmen ya da milleti dışlayan bir sürecin parçası hiçbir zaman olmamıştır.

Darbe ve muhtıralar sürecindeki tutumlarıyla, 1999 yılında kurulan koalisyon hükümetindeki yapıcı tavrıyla, 2002 yılında alınan erken seçim kararıyla, 2007 yılında 367 garabetine karşı siyasetin önünü açan tavrıyla,  2008 yılında başörtüsü yasağının kaldırılmasına yönelik çıkışıyla, terör örgütü PKK’nın cesaret bulduğu açılım ve çözüm sürecine karşı duruşuyla, 15 Temmuz hain ve kanlı darbe girişimine karşı milli iradenin yanında duran ilk açıklamayı yaparak hükümete destek vermesiyle, 2017 yılında hayata geçen ve milli iradenin doğrudan tecelli ettiği Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine ön ayak olmasıyla, Cumhurun ittifakını kurarak 1997 yılında ortaya koyduğu 2023 Lider Ülke Türkiye vizyonunu ete kemiğe büründürmesiyle her zaman milletin yanında oldu. 14 Mayıs seçimlerinde de Cumhur İttifakını zafere taşıyan sürecin önemli bir taşıyıcısı olarak Cumhuriyetin 100. Yılına damga vurdu.

MHP, milletin ve devletin ihtiyaç duyduğu her an ve önemli dönemeçlerde zerre şüpheye düşmeden elini değil gövdesini taşın altına koydu. Şimdi sırada Cumhuriyetimizin şanına yakışır bir şekilde yerel yönetimleri şekillendirerek zafer elde etmek var. Bu süreçte MHP Lideri Sayın Devlet Bahçeli kamuoyu ile üç önemli hedef paylaştı. Bu stratejik hedefler; “merkezi ve yerel yönetimin uyum içinde çalışması”, “büyükşehirlerin kazanılması” ve “depremden etkilenen 11 ilde Cumhur İttifakı'nın mutlak zaferi” olarak belirlendi.

MHP Lideri Sayın Devlet Bahçeli aziz milletimize önemli bir de çağrıda bulundu. “Hep Yanında” başlığıyla yaptığı çağrıda, “Milliyetçi Hareket Partinin meselesi bugün yine millet, yine devlettir. Biz bugüne kadar her daim ve her koşulda Türk Milletinin HEP YANINDA olduk. 2024 Yerel Seçimleri’ne de Cumhur İttifakının damgasını vurmak ve milletimize layığı ile hizmet etmek öncelikli amacımızdır” ifadelerini kullandı.

MHP’nin, yerel yönetimlerde sorun çözen güçlü belediyeler oluşturmak için her zaman milletin yanında olacağını vurguladı.

Tıpkı bundan önce olduğu gibi…

ERDEMLİ BAŞKAN

Mersin’in üretim, eğitim ve turizm alanında önemli çalışmalar yapan bir belediyesi ve de erdemli bir belediye başkanı var. İlçenin adıyla da örtüşen bu sıfatı ona Erdemli halkı takmış. Üretken belediyecilik anlayışıyla halkın hizmetine sunduğu birçok projesiyle de teveccüh kazanmış. Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu aynı zamanda “Kapısız Başkan” olarak da biliniyor. Bu lakabın sebebi de makam odasının kapısının olmaması. Vatandaşın rahatlıkla kapısını çaldığı Mükerrem Tollu çiftçiyi de destekleyen çalışmalarıyla ön plana çıkıyor. Atıl halde bulunan tarım arazilerini 490 çiftçiye mazot, buğday ve sürüm desteğini bedava sağlayarak ekimini gerçekleştiriyor.

Başkan Tollu kurduğu Güneş Enerji Sistemleriyle belediyenin elektrik tüketiminin tamamını karşılıyor. Hatta bu üretimle yıllık 4,6 milyon TL kar elde ediyor. Erdemli’de turizmin gelişmesi ve turist sayısının artması için de yoğun bir çaba sarf ediyor. Deniz ve ormanın birleştiği yerlere kurduğu Bungalov evlerle turizm gelirlerini artırmayı hedefliyor. Ayrıca bu evler vatandaşa piyasa şartlarının yüzde 40 daha ucunuza kiralanıyor.

Erdemli Belediyesi en önemli yatırımı ise eğitime, dolayısıyla gençliğe yapıyor. Belediyenin açtığı ücretsiz kurslarda orta ve lise öğrencilerine eğitim veriliyor. Bu kurslara katılım sınavla sağlanıyor. Hem öğrenci hem de öğretmen sınava tabi tutuluyor. Türkiye genelinde önemli başarılara imza atan kurstan mezun olanların geride bıraktığımız eğitim-öğretim döneminde yüzde 90’ı Fen Liselerini kazanmış. LGS’de ise iki öğrenci Türkiye şampiyonu olmuş. Mükerrem Başkan en çok da bu yatırımı ile tebriki hak ediyor.