MHP Grup Başkanvekili Muhammed Levent Bülbül TBMM Genel Kurulunda, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

MHP'li Bülbül'ün açıklaması şu şekilde;

Selçukiler ile doğu ve batı arasında bir köprü olarak çift başlı kartalı omuzlarında taşıyan büyük Türk milleti Osmanlı’yla üç hilal sancağını göndere çekerek üç kıtaya nizam, adalet ve hoşgörü götürerek insanları Türk-İslam medeniyetiyle buluşturmuş ve hâkim olduğu coğrafyaları imar, inşa ve ihya etmiştir.

Tarihin akışı içerisinde gün gelmiş, yedi düvel bir araya gelmiş, sırtlan gibi kapısına dayandığı Osmanlı’yı topyekûn imha etmek istemiştir. İşte, o şerait içerisinde büyük Türk milletinin bağrından yetişmiş olan Mustafa Kemal ve kahraman silah arkadaşlarının öncülüğünde büyük Türk milleti, Kuvayımilliye ruhuyla düşmana karşı durmuş ve Karlofça’dan beri süregelen makus talihi yenmiştir.

Sakarya zaferinden sonra tarihteki geri çekilme devrini sona erdiren Türk milleti, varlığına kasteden düşmanların çizdikleri Sevr haritasını tarihin çöplüğüne atarak aziz vatanda bağımsız Türk devletini ihya etmiş ve yeni bir ufukla tarih sahnesindeki kutlu yolculuğuna devam etmiştir.

Türk milleti, cumhuriyetinin 100’üncü yılına ulaşana kadar türlü badireler atlatmış, darbe ve ihanetlere maruz kalmış fakat yeni bir yüzyılı yeni ülkülerle karşılamıştır. Allah’ın izniyle, dünyanın çektiği sancının sonunda sökecek olan şafak Türk şafağıdır. O gün Türk ve Türk yüzyılı olarak tarihe yazılacaktır. Anadolu’nun her karış toprağında gurur ve coşkuyla kutlanan cumhuriyetimiz, dost ve kardeş ülkeler başta olmak üzere dünyanın her yerinde dalgalanan al bayrağımızla mazlumların gönüllerinde, gariplerin ise dualarında yerini almıştır.

Bakan Fidan'dan Gazze diplomasisi... Kanada Başbakanı ile görüştü Bakan Fidan'dan Gazze diplomasisi... Kanada Başbakanı ile görüştü


İstanbul Boğazı'nda 100 gemiyle tarihinin en büyük resmî geçidini gerçekleştiren Türk donanması Büyük Türk denizcisi Barbaros Hayrettin Paşa'yı ve devlet ricalimizi selamlarken Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün “Ordular ilk hedefiniz Akdeniz'dir.” emriyle hareket etmeye devam edeceğini bütün dünyaya göstermiştir. Cumhuriyet coşkusunu gökyüzüne resmeden Türk Hava Kuvvetlerimize bağlı SOLOTÜRK hepimizi gururlandırmış, aziz milletimiz Anıtkabir'de Ata’sına koşmuş, yurdun her yerinde yakılan hürriyet meşalesiyle yapılan yürüyüşler dosta güven düşmana korku salmıştır.

Türk devleti, milletiyle kenetlenerek kutlu yürüyüşüne pranga vurmak isteyen hain ve düşmanların, hayali haritalarını yırtarak emperyalist emellere teslim olmayacağını göstermiştir. Türkiye Cumhuriyeti devleti 29 Ekim 1923 tarihinde Birinci Türkiye Büyük Millet Meclisinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün cumhuriyeti ilan etmesi ve Gazi Meclisimizin de kabul etmesiyle resmî olarak kurulmuştur. Cumhuriyet, egemenliğin millete ait olduğu bir yönetim şeklidir ve TBMM'nin uhdesindedir. Gazi Mustafa Kemal'in ifadesiyle “Milletin saltanat ve hâkimiyet makamı yalnız ve ancak Türkiye Büyük Millet Meclisidir.”

Cumhuriyetimizin 100’üncü yıl dönümünü idrak ettiğimiz Türkiye Büyük Millet Meclisinin 28’inci Döneminin bir milletvekili olarak cumhuriyeti kuran iradeyi saygı, minnet ve hürmetle anıyorum. Kurucu ve kurtarıcı iradenin Türk milliyetçiliği fikir sistemiyle teşekkül ettiği bilinciyle cumhuriyeti sonsuza dek korumaya yeminli olduğumuzu tarih huzurunda not düşmek istiyorum. Millî kültürümüzü koruyarak cumhuriyeti yeni nesillere emanet ederken ekonomik refahı yükselmiş, bilimde, sanayide, sağlıkta, eğitimde muasır medeniyet seviyesini yakalamış, birlik ve dirlik içinde her alanda kalkınmış bir Türk milleti için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.

Cumhuriyet kimsesizlerin kimsesi, aziz Türk milletinin sözü, sesi ve nefesidir. Cumhuriyet köylüyü, kentliyi, yaşlıyı, genci, işçiyi, memuru sevindiren bir düşünce, bir umut ve bir güneştir. Hürriyet timsali aziz milletimizin kan ve irfanla kurduğu Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere kahraman ecdadımızı, şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Selçuklu, Osmanlı, cumhuriyet; devleti ebet müddet şuuruyla Türkiye Cumhuriyeti devletimizin 100’üncü yıl dönümünü ve Cumhuriyet Bayramı’mızı kutluyor, Gazi Meclisi saygıyla selamlıyorum.