Vatandaşlara yeni müjdeler vereceğini duyuran Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, söz konusu müjdelerin ise evlilik kredisi, vatandaşlık fonu ve öğrencilere bayram ikramiyesi olduğu konuşuluyor.

Erdoğan açıklarsa öğrencilere 1000 Tl Bayram harçlığı ne zaman verilecek?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın projeyi duyurmasının ardından üniversite öğrencilerine emekli bayram ikramiyeleri gibi Ramazan ve Kurban Bayramı öncesinde bayram ikramiyesi verilecek.

Öğrencilere bayram ikramiyesi başvurusu ne zaman ve nereye yapılacak? İşte detaylar…

ÖĞRENCİLERE 1000 TL BAYRAM HARÇLIĞI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamada en düşük emekli maaşını 2000 TL zam yaparak 5500 TL’den 7500 TL’ye çıkarttıklarını duyurmuştu. Bununla birlikte emeklilere ve yasa ile belirlenen hak sahiplerine Ramazan ve Kurban bayramlarında olmak üzere yılda iki defa ödenen bayram ikramiyesi de 1100 TL’den 2000 TL’ye çıkarıldı.

Vatandaşlık fonu: Kurulacak fon ile her bir çocuk doğduğunda adına açılan hesaba devlet tarafından ayda 100 ya da 200 TL gibi bir para yatırılacak. Çocuk 18 yaşında geldiğinde ise kendi adına biriken bu parayı belli koşullar altında çekebilecek. Bu para bir bakıma vatandaşlık maaşı gibi düşünülürken biriken miktarın gencin üniversite eğitiminde kullanılması formülü üzerinde duruluyor.

Evlilik kredisi: Buna göre yeni evlenecek çiftlerin ev eşyaları ve benzeri harcamaları rahatlıkla yapması, sıkıntı çekmemesi için kamu bankaları 250 bin lira civarında bir uygun faizli kredi sağlayacak. Krediler için 2-3 yıl geri ödemesiz, daha sonra da 10 yıla yayılan vadeler uygulanacak.

Öğrencilere Harçlık: 1000 TL bayram harçlığı müjdesi ise son günlerin en çok araştırılan konuları arasında yer alıyor. Tahminlere göre öğrencilere Ramazan ve Kurban bayramlarında olmak üzere 1000’er TL’den 2000 TL bayram harçlığı ödenmesi planlanıyor.