Dünyadan gelen "barış" çağrısına kulağını tıkayan ABD, İsrail ile birlikte Gazze'deki "savaşı" tüm bölgeye yaymaya çalışıyor. İsrail hafta sonunda Gazze'nin yanı sıra Batı Şeria, Lübnan ve Suriye'ye saldırdı. Bölgeye askeri yığınağını artıran ABD ise askeri yetkiyi Ortadoğu'daki terör örgütlerini büyüten CENTCOM'a verdi.

Bölge devletlerinin uyarısına rağmen suç ikilisi, şimdi savaşı tüm bölgeye yayacak bir planı devreye almış gözüküyor. ABD Başkanı Joe Biden'ın 14 milyar dolar askeri yardım sözü verdikten sonra İsrail saldırganlığının daha da arttığı gözlenirken, bölgeye gönderilen uçak gemisi saldırı gruplarının komutası da, Suriye'de PKK/YPG terör örgütünün hamisi Merkez Komutanlığı'na (CENTCOM) verildiği duyuruldu. İsrail güçleri önceki gün Gazze'ye yönelik bombardımanı artırırken, işgal altındaki Filistin toprağı Batı Şeria, Suriye ve Lübnan'a üst üste saldırılar düzenledi.

PLANLAMA YETKİSİ CENTCOM'DA

ABD Savunma Bakanı Lloyd J. Austin, Doğu Akdeniz'e gönderilen USS Eisenhower ve Gerald Ford uçak gemisi saldırı gruplarının bölgede terör örgütlerinin hamisi CENTCOM yetkisine verildiğini açıkladı. Austin açıklamasında, THAAD füze sistemi ile Patriot hava savunma sistemlerinin bölgeye konuşlanması talimatı verdiğini kaydetti. Washington'ın füze sistemleri ile İsrail'e bir güvenlik şemsiyesi oluşturmayı planlandığı değerlendiriliyor. Öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığı, Bağdat Büyükelçiliği ve Erbil Başkonsolosluğu'nda tahliye emri verdi.

Rusya ile komşu arasında kriz: Aklı başında hareket edin Rusya ile komşu arasında kriz: Aklı başında hareket edin


TEL-AVİV ZİYARETİNDEN SONRA

Yeni Şafak'ın haberine göre CENTCOM komutanı General Michale Kurilla geçen hafta başında Tel-Aviv'i ziyaret ederek, İsrail ordusunun ihtiyaç ve planlamasına ilişkin görüşmelerde bulunmuştu. İsrail, 2021 yılında CENTCOM yetki alanına alınmıştı.

LÜBNAN'IN İÇLERİNİ VURDU

İsrail güçleri Güney Lübnan'daki Hizbullah mevzilerine hava saldırıları, SİHA ve topçu atışlarını dün üst noktaya çıkardı. İsrail saldırılarının Güney Lübnan'ın derinliklerine doğru genişlediği belirtildi. Lübnan sınırına yakın 14 İsrail yerleşim birimi daha boşaltılırken, daha önce 28 yerleşim birimi daha boşaltılmıştı. İsrail, Hizbullah saldırılarının savaşın içine Lübnan'ı çekeceği tehdidinde bulundu.

NETANYAHU'DAN SINIRDA PROVOKASYON

Eli kanlı İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da Lübnan sınırı yakınlarında bulunan askerlerle bir araya geldi. Netanyahu, Gazze'ye yönelik savaşın İsrail için bir ölüm kalım meselesi olduğunu söyledi. Hizbullahı da uyaran Netanyahu, "İsrail ile savaşa girerlerse büyük bir yıkım olacak" dedi.


2 HAFTADA SURİYE'YE İKİNCİ SALDIRI

İsrail, Suriye'de de saldırılarını devam ettirdi. 15 gün içinde ikinci kez Şam ve Halep havalimanları İsrial uçaklarının hedefi oldu. Şam Uluslararası Havalimanı'na saldırıda 1 kişinin öldüğü belirtildi. İki havalimanında da ağır hasar oluştuğu kaydedildi. Hizmet dışı kalan havalimanları sonucu uçuşların Lazkiye Havalimanı'na yöneltildi.

BATI ŞERİA DA BOMBALARIN HEDEFİNDE

İşgal altındaki Batı Şeria'ya yönelik saldırılar arttı. Cenin mülteci kampında füze saldırısı bir camiyi hedef alırken, Nablus ve Ramallah'da da baskın ve tutuklamalar gerçekleşti. Dün baskınlarda 58 Filistinli tutuklanırken, geçen 2 haftada toplam tutuklanan Filistinli sayısı bine ulaştı. İsrail'in 28 saat boyunca Batı Şeria'nın doğusundaki hava saldırısı düzenlediği ve Nur Shams Mülteci Kampı'nın vurulduğunu duyurdu. Saldırılarda 5'i çocuk 13 kişi hayatını kaybetti.

GAZZE'DE KATLİAMI ARTIRACAK

Uluslararası kamuoyunun baskısına rağmen İsrail ordusu, "savaşın bir sonraki aşamasına hazırlanmak ve karşı karşıya kalacağı tehditleri azaltmak" amacıyla Gazze'ye yönelik hava saldırılarını artırdığını açıkladı. Sözcü Daniel Hagari, Gazze'deki saldırıları durdurmayacaklarını söyleyerek adeta katliamı artıracakları mesajını paylaştı. İsrail ordusu dün Gazze'nin kuzeyine attığı tehdit mesajlarında bölgeyi terk etmeyenleri "teröre destek" gerekçesiyle hedef alınacağını belirterek, açıkça savaş suçu işlediğini ortaya koymuştu.


KATLİAM İÇİN SINIRDA BEKLİYORLAR

İsrail güçlerine ait tanklar namlularını savunmasız Gazze'ye çevirmiş durumda saldırı emrini bekliyor.

1 İSRAİL ASKERİ ÖLDÜ

İsrail ordusu, kara harekatı düzenlemeye hazırlandığı abluka altındaki Gazze Şeridi'nde faaliyet gösteren birliğine tanksavar füzesiyle düzenlenen saldırıda bir askerinin öldüğünü, 3'ünün yaralandığını açıkladı. İsrail Ordu Sözcülüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre, İsrail ordusuna ait bir tank ve iş makineleri Gazze içinde operasyon sırasındayken tanksavar füzesiyle vuruldu. Saldırıda bir İsrail askerinin öldüğü, birinin orta iki askerin de hafif şekilde yaralandığı aktarıldı. Hamas da Gazze Şeridi'ndeki Han Yunus'ta bir İsrail tankı ve 2 buldozerini pusuya düşürerek imha ettiğini duyurdu.

Kaynak: Akşam