YILDIRAY ÇİÇEK / TÜRKGÜN

Zillet ittifakının en tepe yöneticileri damarlarına az basınca nasıl bir kokuşmuş karakter sahibi olduklarını anında gösteriyorlar. Cumhur İttifakı’nı desteklediği iddia edilen bir trol ağzını bozan cümle kursa hepsi ortalığı ayağa kaldırıyor ama bunlarda genel başkan, milletvekili, genel merkez yöneticisi küfür, hakaret etse, aşağılık cümleler kursa anında üç maymunu oynuyorlar. Duymuyorlar, görmüyorlar, bilmiyorlar…

Adı Demokrat Parti olan bir partinin genel başkanı, kendi gibi dengesini yitirmiş bir partinin genel başkanına “Çocukluğunda tecavüze uğramış çocuk psikolojisi ile bir ömür boyu alnından, aklından ve ruhundan silemeyeceğin ‘bir darbecinin çocuğu olma’ travması…” şeklinde başlayan cümlelerle cevap verdi. Bu nasıl bir bilinçaltıdır, bu nasıl bir zihniyet zeminidir?

“Tecavüze uğramış çocuk psikolojisinde…” siyaset mi yapılır?

6+HDP masası içinde bu iğrenç üslubu kınayan kimse olmamıştır.

Nasıl kınasınlar ki?

Şehit yakınına “Bacını s….” küfrünü eden hâlâ İP bünyesinde milletvekili…

AK Parti Milletvekili Alpay Özalan’a "Yavaşça gözlerini kapat, derin derin nefes al. Şimdi çocukluğuna dönüyoruz. Topun tam olarak nereye kaçmıştı hatırlamaya çalış" diye twit atan İP’in Genel Sekreteri…

Bunların değişik bir ruh hâli vardır. Bunların bilinçaltını Freud’un öğrencileri ve onun yetiştirmeleri derinlemesine analiz etmelidir. İsmini gizleyen troller, sosyal medyanın lağım fareleri bu tür küfürler eder, onlar bu kirliliği yaratır da koskoca parti genel başkanları, milletvekilleri, genel merkez yöneticileri bu iğrenç dili kullanabilir mi?

Siyasetin kalitesi bu türler sayesinde gün geçtikçe dibe çökmektedir. Toplum huzur ararken, toplumdaki huzura önayak olacak adamlar seviyeyi yerlerde süründürmektedir.

Bu adamlar bir de Türkiye’yi yönetmeye talip… Muhalefette iken bu dil ve zihniyeti çekinmeden kullananlar, yarın iktidar olursa bu seviyesizlikle neler yapmazlar ki?

Hele adına Demokrat denen bir partinin başındaki bunu yapıyorsa, kavramların, sıfatların, değerlerin ters yüz olduğunu, içinin boşaltıldığını görmek gerekiyor.

Siyasete kalite, topluma huzur lazım. Zaten siyasette kalite seviyesi yakalanırsa iktidar-muhalefet yarışı topluma büyük katkılar sağlayacaktır.

Vereceği cevabı “Tecavüze uğramış çocuk psikolojisinde…” gibi rezil ifadelerle şekillendiren siyasetçilerin bunu yapması mümkün mü? Elbette değil…

Bu ve benzeri adamlara susanlar, bu suça ortak olarak “Yarın bizden de bekleyin bu üslubu” demektedirler. Bu suskunluğun tek cevabı budur.

6+HDP masası içindeki bu rezalet üslup aynı zamanda bunların kimlik beyanı olmaktadır. Susmaları, tepkisiz kalmaları da kimliklerine sıkı sıkıya sarıldıklarını göstermektedir.

Kendilerine yapılmasını istemedikleri ne kadar rezalet varsa başkalarına yapabilen bu zihniyet siyasetin kamburlarıdır.

Bunlar düzelmeden toplumun düzelmesini beklemek beyhude bir çabadır.

Çünkü birbirlerine sahip çıkarak seviyesizliğin cesaretini artırıyorlar.

Editör: Bilge Güler