Fransız haber ajansı AFP'ye konuşan bir kaynak, Suudi Arabistan'ın İsrail'le normalleşme adımlarını askıya aldığını söyledi. Haberde, "Suudi Arabistan, İsrail'le normalleşme görüşmelerini durdurdu." ifadesi kullanıldı.

İsrail güçleri işgal altındaki Batı Şeria'da 40 Filistinliyi gözaltına aldı İsrail güçleri işgal altındaki Batı Şeria'da 40 Filistinliyi gözaltına aldı

AFP'ye konuşan kaynak, "Suudi Arabistan normalleşme görüşmelerine ara verme kararı aldı. Konuyla ilgili olarak da ABD'li yetkilileri bilgilendirdi." dedi.

HAMAS’I KINAMA DAYATMASINA RET!

Öte yandan Suudi Arabistan'ın, ABD'nin 'Hamas'ı kınama' çağrısını reddettiği belirtildi. Hamas’a yönelik kınama açıklaması yapmaya zorlanan Suudi Arabistan’ın bu dayatmayı kabul etmediği ve Filistin’e desteğini sürdüreceği öğrenildi.

GAZZE'DEKİ SOYKIRIMA KINAMA
Cuma günü Suudi Arabistan, Gazze içindeki Filistinlilerin yerinden edilmesini ve "savunmasız sivillere yönelik saldırıları" en sert dille eleştirerek İsrail'i kınadı.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Filistin halkının Gazze'den zorla yerinden edilmesine yönelik çağrıları kesin bir şekilde reddediyoruz ve oradaki savunmasız sivillerin hedef alınmasını kınıyoruz." denildi.

Açıklamada, "(Uluslararası toplum) Gazze halkına gerekli yardım ve tıbbi ihtiyaçları sağlamalıdır, özellikle de insana yakışır bir yaşam için temel ihtiyaçlardan yoksun bırakılmamalı, uluslararası insancıl hukuku ihlal edilmemelidir" ifadeleri kullanıldı.

“FİLİSTİN, BİZİM İÇİN ÖNEMLİ”
Geçen ay Fox News'a verdiği röportajda konuşan Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, İsrail ile yapılacak anlaşmaya her geçen gün daha da yaklaşıldığını belirtmiş, ancak aynı zamanda Filistin meselesinin Riyad için "çok önemli" olduğunu vurgulamıştı. Prens Selman, "Bu konuda çözüme ulaşmalıyız. Filistinlilerin hayatını kolaylaştırmamız lazım" ifadesinde bulunmuştu.