Türk Kadını Hareketi Derneği Cumhuriyetimizin 100. Yılına özel bir kutlama mesajı yayımladı. Mesajda Atatürk’ün Türk kadınına verdiği değer ve Türk kadının önemli başarılar elde ettiğine yer verildi.

Türk Kadını Hareketi Derneği‘nin Cumhuriyetimizin 100. Yılına dair kutlama mesajının tamamı:

Kadim Türk tarihinde kadına atfedilen değerin büyüklüğü Türk kadının cesaretinin gücünün ve ferasetinin en büyük kaynağıdır. Türk töresinde erkekler ile yan yana devlet yöneten, orduya hükmeden, topraklarını canı pahasına koruyan kadınlar, vatanın bağımsızlığı için her daim mücadele etmişti.

Gerek savaşta eline silah alarak gerek cephe arkasında yaraları sararak düşman karşısında korkusuzca savaşan Türk kadını Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında önemli yer teşkil etmiştir. Tarihi boyunca yiğitçe mücadele eden kahraman Türk kadını, milli mücadelenin ardından cumhuriyetin beraberinde getirdiği değerlerle daha çok güçlenmiştir. Cumhuriyet, Türk kadınının sosyal, siyasal ve kamusal alanda hızla yer edinmesini sağlamıştır. İlk kadın savaş pilotu Sabiha Gökçen, ilk kadın polis memuru Betül Diker, ilk kadın tiyatro oyuncusu Afife Jale, ilk kadın devlet memuru Bedriye Osman Hanım, ilk kadın gök bilimci Nüzhet Gökdoğan, ilk kadın doktor Safiye Ali gibi eşitli meslek gruplarında nice başarılı Türk kadını yetişmiştir.

Cumhuriyetimizin en büyük değerlerinden biri ise kadınlara verilen seçme ve seçilme hakkı olmuştur. 3 Nisan 1930 tarihinde belediyelerde, 26 Ekim 1933 tarihinde köy ihtiyar heyeti ve muhtarlık seçimlerinde ve nihayetinde 5 Aralık 1934’te Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kadınlar siyasal alanda yer almaya başlamıştır. 1935 yılından günümüze kadar her geçen parlamento da sayıca güçlenen Türk kadını, cumhuriyetimizin 100. yılında yapılan 28 Mayıs 2023 tarihindeki genel seçimle Cumhuriyet tarihi boyunca en çok kadın temsil sayısını kazanmıştır. Parlamentoda nitelikli kadın temsilcilerle birlikte her geçen gün güçlenen Türk kadını, hem sayıca hem de üstlendiği görevlerle daha çok güçlenerek ve Türk milleti için çalışmaya devam edecektir

Rüzgar tersine dönüyor... Kira fiyatları tepetaklak! Rüzgar tersine dönüyor... Kira fiyatları tepetaklak!

Bizler Türk Kadın Hareketi Derneği olarak gücünü ve başarısını Türk tarihindeki kahraman Türk kadınından alan, Türk milletinin geleceği için çalışan kadınlarız. Cumhuriyetimizin değerleri ile gücüne güç katan, Ata mirasına sahip çıkan ve bu mirası nesillere aktaran bir sivil toplum kuruluşu olarak cumhuriyeti bize emanet eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e teşekkürü borç biliriz. Gayemiz, Türk tarihi ve kültürü bilinciyle cumhuriyetin kazanımları ile birlikte Türk kadınının daha çok güçlenmesi ve Türkiye cumhuriyeti devletinin daha ileri gitmesi için çalışmaktır.

Cumhuriyetimizin 100. yılı kutlu olsun saygılarımızla.

Mine Bayram Türk Kadını Hareketi Derneği Başkanı