Demokrat Parti Göç ve Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkanı Yardımcısı İlay Aksoy YouTube kanalında hazırlayıp sunduğu 'kervan yolda dizilmez' programında Suriye çalışmalarıyla bilinen gazeteci Ahmet Özdemir'i konuk etti. İlay Aksoy'un Suriye'deki son gelişmeleri ve Türkiye-Suriye görüşmelerinin bölgeyeyansımalarını sorduğu Özdemir, "YPG ve PKK’nın en büyük korkulu rüyası buydu. Türkiye ve Suriye'nin özellikle istihbarat ve askeri komuta kademelerinin görüşmesi YPG ve PKK'da 'Acaba Türkiye ve Suriye aynı anda bir operasyona mı girişecek?' kokusu yarattı. Özellikle son dönemde Esad güçlerinin Mümbiç bölgesine yaptığı zırhlı araçlarla destekli askeri yığınak da bu korkuyu güçlendirdi." dedi.

İşte İlay Aksoy'un soruları ve Ahmet Özdemir'in bölgeye dair değerlendirmelerinden öne çıkanlar: 

İlay Aksoy: Suriye’nin talepleri olabilir, elbette olacaktır. Hükümet bunu yerine getirirken, Türk halkının da taleplerini göz önünde bulundurması lazım. Çok kalıcı boyutlara gelen hasarlar var toplumumuzda. Dolayısıyla bunları değerlendirmemiz lazım. Şimdi siz iki gün önce bir tweet attınız YPG’nin ve PKK’nın bir demecini paylaştınız. "Şam yönetimi Türkiye’yle diyaloğu sonlandırmalı, Şam özerklik talebimizi karşılamalıdır. Türkiye, Rusya, Suriye koalisyonu derhal bozulmalıdır" diye talimat vermiş YPG adeta. Bu talimatı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ahmet Özdemir: Şimdi söyle başlamak gerekiyor aslında; YPG ve PKK’nın en büyük korkulu rüyası buydu. İstihbarat ve askeri komuta kademesinin bir araya gelip, Moskova'da gerçekleştirilen bu görüşmeler dizisi. Daha öncesinde de bunun ön ayaklarının olduğu hem Suriye medyasında hem de Türk medyasında bu işi takip edenlerden biliyoruz. Örneğin Dışişleri Bakanlığı'nın Beşar Esad’la görüştüğüne yönelik iddialar da gündeme geldi. Bunun daha öncesinde istihbarat başkanlarının da bir araya geldiği biliniyor. YPG ve PKK’nın buna yönelik bir takım çıkışlarını zaten biliyoruz. Çünkü YPG ve PKK sahada da bunu bir şekilde hissetmeye başladı. 

Özellikle Münbiç bölgesinde Esad güçlerinin şu anda bir yığınağı var. Benim aldığım son rakamlara göre Esad 600'e yakın bir askeri yığınak yaptı. Bunun yanı sıra bir takım askeri unsurlar, zırhlı araçlar da gönderdiler oraya. Tabi 

Münbiç’in kuzey tarafında Türk ordusu ve Türkiye destekli SMO’nun, yığınağı olduğunu biliyoruz. Bununla ilgili de YPG ve PKK'nın sözde yetkilileri verdikleri demeçlerde 'biz burada bu durumdan çekiniyoruz' dediler. Yani açık açık 'Acaba Türkiye ve Suriye aynı anda bir operasyona girişecek mi?' endişesi yaşıyorlar. YPG ve PKK'nın bu görüşmeler dizisinden çok ciddi anlamda çekindiğinin bilincindeyiz.