Irak Enerji İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı ve Petrol Bakanı Hayyan Abdulgani, kuzey petrolünün ihracının devamı için Türkiye ile anlaştıklarını açıkladı.

Irak Petrol Bakanı ve diğer üst düzey yetkililer, Kürt bölgesi petrol ihracatının Türkiye üzerinden yeniden başlatılmasını görüşmek üzere Erbil'de bir araya geldi. Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin Doğal Kaynaklar Bakan Vekili Dr. Kamal Mohammad, Irak Petrol Bakanı Hayyan Abdulgani ve beraberindeki heyeti, Erbil Uluslararası Havalimanı'nda ağırladı.

Irak Enerji İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı ve Petrol Bakanı Abdulgani, Kuzey Irak petrolünün Türkiye üzerinden ihracının devamı için anlaştıklarını açıkladı. 25 Mart'tan bu yana durdurulan Kürt petrol ihracatının tekrar başlaması için Irak ve Türkiye arasında bir mutabakat sağlandığı bildirildi.

DMM, İsrail'in bir yalanını daha çökertti DMM, İsrail'in bir yalanını daha çökertti

Petrol üretimi konusundaki engellerden biri de bölgede faaliyet gösteren uluslararası petrol şirketlerinin maliyetleri olarak belirtiliyor. 2023 Irak bütçe yasasına göre bir varil petrol çıkarma maliyetinin belirlendiği ancak Kürdistan Bölgesi'nin bu maliyetin çok üzerinde bir maliyete sahip olduğu ifade ediliyor.

Nisan ayında Erbil ve Bağdat arasında imzalanan anlaşma ile enerji dosyasının ortaklaşa yönetilmesi kararlaştırıldı. Bu kapsamda, Türkiye'nin Ceyhan limanına yapılan petrol ihracatının durdurulmasının ardından Erbil'in, iç ihtiyaçları karşılamak için Irak hükümetine petrol sevkiyatını gerçekleştirdiği belirtildi.