Rusya-Ukrayna savaşında yürüttükleri operasyonlar nedeniyle çok konuşulan Rus paralı asker birliği Wagner, haziran ayında Rus hükümetine karşı ayaklanma başlatmıştı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in darbe girişimi olarak nitelendirdiği olay kısa süre içinde bastırılmış, Wagner Grubu lideri Prigojin, Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko'nun ara buluculuğuyla geri adım atmıştı.

Wagner ile ilgili İngiliz gazetesi Daily Express'ten dikkat çeken bir iddia geldi. Gazete, ABD merkezli düşünce kuruluşu Study Of War'ın (ISW) tespitlerine yer verdi.

Fransız vekilden AP'ye soğuk duş: Türkiye'nin mutlak gücü karşısında gözyaşı döküyoruz Fransız vekilden AP'ye soğuk duş: Türkiye'nin mutlak gücü karşısında gözyaşı döküyoruz

ISW raporuna göre üst düzey bir Wagner liderinin birliklerine 'iletişim halinde olmaları emrini verdiği' ifade edildi. Nitekim yetkili kişi her an yeni bir emirin gelebileceğini söylüyormuş.

Aynı Wagner lideri, Rusya'ya dönen paralı askerlerin çoğunluğunun ise bu ayın sonunda harekete geçeceğini ifade etmişti.

Sızan bilgilerdeki 'aktivasyon' teriminin ne anlama geldiği ise belirsizliğini koruyor. Ancak, Rusya'ya yapılan ani bir akının Putin için tehdit oluşturup oluşturmadığı şu an için bilinmiyor.