Türkiye'nin savunma, enerji, üretim gibi alanlarda yaptığı atılımlar meyvelerini veriyor. Türkiye'nin hızla yükselen bölgesel güç görevinin yanı sıra küresel anlamda da etki alanının genişlemesi Yunanistan'da endişeye sebep oldu.

YUNAN BASINININ DEDEAĞAÇ PLANI

Türkiye'nin güçlenmesini önlemek gerektiğini ifade eden bir Yunan gazetesi, Atina hükümetine seslenerek Yunanistan'ın Dedeağaç planının nasıl olması gerektiğine dair yorumlarda bulundu.

Türkiye'yi engellemek için ABD'ye sığınmayı teklif eden gazete, "ABD'nin Türkiye ile olan ilişkileri nedeniyle Yunanistan'ın seçenekleri tükeniyor" diyerek ikinci aşamada ise Yunan lobisinin Türkiye'ye F-16 satışını bir şekilde engellemesi gerektiğinden bahsetti.

Bir süredir ABD'nin Yunanistan'daki üssü olan Dedeağaç ile ilgili Yunan basınından dikkat çeken bir plan ortaya atıldı. Hellas Journal isimli Yunan gazetesi "Uzun bir süre Dedeağaç şehri, konumu ve stratejik değeri nedeniyle ABD'li yetkililerin dikkatini çekiyor" diyerek, dün bir gelişmenin yaşandığını ifade etti.

Gazetenin iddiasına göre ABD Temsilciler Meclisi'nin Savunma Bütçesi Yasa Tasarısı'nda Yunanistan için bir değişikliğe gidildi.

ABD'li vekil Grace Meng'in Yunanistan'da daha fazla üs kurulmasını istediğini belirten gazete, "Her ne olursa olsun ABD Kongresi 'Helensever' grubun gücünü seviyor. Bu nedenle de Meclis, Yunanistan'a yatırım yapma fırsatını kaybetmeyecektir" sözlerine yer verdi.

"F-16 SATIŞINI ENGELLEMELİYİZ"

Öte yandan Türkiye'nin daha da güçlenmesini engellemek için ise gazetenin bir diğer tavsiyesi Türkiye'ye F-16 verilmemesi. Haberde, "Yunanistan'ın Türkiye'yi engellemek için odaklanması gereken yer önce Dedeağaç, ardından da F-16 meselesidir" ifadelerinde bulunuldu.

Rusya, Ukrayna'ya onlarca İHA ve füzeyle saldırdı Rusya, Ukrayna'ya onlarca İHA ve füzeyle saldırdı