Altın gram fiyatı ons tarafından bulduğu destekle 1255 TL'yi görerek tüm zamanların rekorunu kırarken, bu rakam serbest piyasada 1282 TL'ye kadar yükseldi. KKM sonrası dolar desteğini yitiren gram altın, piyasalarda artan belirsizlikler sonrası yatırımcıların güvenli limanı oldu. Altının tekrar güvenilir liman gömleğini giydiğine dikkat çeken Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş "Yatırımcı, önümüzdeki hafta gerçekleşebilecek düşüşleri değerlendirmeli" ifadelerini kullandı.

Altın fiyatları neden yükseldi?

ABD devinden flaş adım! O ilimizden petrol çıkaracaklar ABD devinden flaş adım! O ilimizden petrol çıkaracaklar

Altında yükseliş devam edecek mi?

Gram altın 1500 lirayı görür mü?

ABD TARIM DIŞI İSTİHDAM VERİSİ BEKLENTİLERİN ALTINDA KALDI

Mart ayıyla beraber altın fiyatları ons öncülüğünde yükselişini hızlandırdı. ABD'de bu hafta açıklanan veriler resesyon endişelerini artırırken, mart ayı tarım dışı istihdam verisi 236 bin kişi artarak beklentilerin altında kaldı.

JEROME POWEL 100 BİN SEVİYESİNİ İŞARET ETMİŞTİ

Fed Başkanı Jerome Powell son dönemdeki konuşmalarında işgücü piyasasının hala sıkı kalmasına vurgu yaparak faiz artışlarına devam edebileceklerinin sinyalini vermişti. Powell kasım ayındaki bir konuşmasında nötr işgücü piyasası için 100 bin seviyesini işaret etmişti.

İSLAM MEMİŞ'TEN DİKKAT ÇEKEN AÇIKLAMALAR

ABD ekonomisinin önündeki fırtına bulutlarına rağmen faiz artırımına devam eden Fed, sürecin yumuşayacağı beklentisini artırsa da enflasyon hedeflemesine ulaşabilmek için vatandaşının harcama cesaretini kırmaya devam ediyor. Peki gelen verilerin ardından Fed nasıl bir karar alacak? Altın fiyatları yaşanan bu gelişmelerin ardından nasıl etkilenecek? Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, dikkat çeken değerlendirmelerede bulundu. İşte o açıklamalar:

"ALTIN FİYATLARI SON İKİ HAFTADIR GÜVENLİ LİMAN GÖMLEĞİNİ ÜZERİNE GİYDİ"

"Altın fiyatları son iki haftadır güvenli liman gömleğini üzerine giydi. Bu yükselişler Amerika'daki banka iflaslarıyla başladı. Daha sonra Amerika'dan gelen veriler, küresel belirsizlikler derken altın fiyatları yukarı yönlü ataklarını gerçekleştirdi.

"ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE KISA VADELİ BİR GERİ ÇEKİLME BEKLİYORUZ"

Sürpriz bir yükseliş değil. Geçen yıl çok baskılanmıştı altın fiyatları. Gram altın da yılın ilk çeyreğinde 171 lira değer kazandı. 1114 lira seviyesinde yıla başladı. 1295 lira seviyesine kadar yükseldi. Tekrar bir gerileme var. Önümüzdeki günlerde kısa vadeli bir geri çekilme bekliyoruz. Ama tekrar yükseliş trendi var.

BELİRSİZLİKLER YÜKSELİŞİ TETİKLİYOR

Bu yükselişlerin sebebi belirsizlik, küresele ekonomilerin biraz bozulma aşamasında olması, banka iflasları. Bunlar hep tetikliyor. Bir de Amerika Merkez Bankası (Fed'in) geri çekilme olayı var. Yani bu faiz artırımlarını bitirecek yavaş yavaş. Faizlerin yükselmeyecek olması altın fiyatlarını pozitif yönde destekliyor.

GRAM ALTIN 1500 TL'Yİ GÖRÜR MÜ?

İki türlü yatırımcı var. Elinde altın bulunduranlar ve altın almamış olanlar. Elinde altın bulunduran vatandaşlar için diyoruz ki bozdurmak için acele etmeyin. Çünkü Haziran'dan sonra yeni yükselişler bekliyoruz. Özellikle 1400 hatta 1500 lira seviyesi üzerinde ataklar gerçekleşebilir. Çünkü altının ons fiyatı için 2350 dolar seviyesi bekliyoruz. Dolar güçlenmeye devam ediyor. Haziran'dan sonra muhtemelen 24-25 aralığı gündeme gelebilir. Haliyle gram altında da yeni rekorlar yolda. Ancak bugüne kadar almayı ihmal etmiş, eline yeni TL geçmiş olan yatırımcı varsa işte düğün yapacaktır, altın borcu vardır. Birkaç gün içerisinde kısa vadeli bir düşüş öngörüyorum.

'GRAM ALTIN 1400 LİRA SEVİYESİNİ YUKARI YÖNLÜ KIRDIKTAN SONRA ÖNÜ AÇIK'

Ons altında 1960 dolar seviyesinde bir gerileme mümkün olabilir. Bu da yılın son alım fırsatları. Çünkü tekrar hızlı bir yükseliş bizi bekliyor önümüzdeki aylarda. Orta ve uzun vadeli bir yatırımcı olmak gerekiyor. Bu düşüleri bir fırsat görmek gerek. Bugüne kadar gram altının yüzde 15, ons altının yüzde 11 bir getirisi oldu ama yıllık baza baktığımız zamanda gram altın 1400 lira seviyesi yukarı yönlü kırıldıktan sonra önü açık.

Altın hem uluslararası piyasalarda hem yurt içi piyasalarda bu değer artışlarına devam edecek."

ALTIN FİYATLARI NE KADAR OLDU?

CANLI GRAM ALTIN FİYATI

ALIŞ (TL) 1.242,38
SATIŞ (TL) 1.243,06

ÇEYREK ALTIN FİYATI KAÇ TL?

ALIŞ (TL) 2.083,00
SATIŞ (TL) 2.101,00

22 AYAR BİLEZİK FİYATI NE KADAR

ALIŞ(TL) 1.160,96
SATIŞ(TL) 1.232,94

ONS ALTIN FİYATI BUGÜN KAÇ DOLAR?

ALIŞ (USD) 2.007,35
SATIŞ (USD) 2.008,46

Kaynak: Sabah