Asgari ücret ve emekli zammı için geri sayım başladı. Türkiye İstatistik Kurumu, mayıs enflasyonunu kamuoyu ile paylaştı. Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık 9,59, aylık %0,04 oldu.

Yeni kabinenin açıklanmasıyla birlikte asgari ücret tespit komisyonu çalışmalarına başlayacak. Asgari ücretin 500 dolar seviyesinde olacağı hükümet tarafından dile getirildi ama çalışma hayatında farklı parametreler de gündemde. Uzmanlara göre enflasyonun yüzde 25 seviyelerinde olması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan emeklilere zam açıklaması: Fazla uzamaz, en kısa zamanda Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan emeklilere zam açıklaması: Fazla uzamaz, en kısa zamanda

Bu oranın yansıtılması durumunda asgari ücretin 10 bin 634 liraya yükselmesi bekleniyor. Diğer bir beklenti bu rakama eklenecek olası refah payıyla birlikte zam oranının yüzde 40 ulaşması. Bu durumda da asgari ücret 11 bin 910 lira oluyor.

Emekliler de temmuzu bekliyor. SSK ve BAĞKUR emeklilerine kademeli refah payı üzerinde çalışılıyor. Bu da daha az maaş alan emekliye daha çok zam yapılacağı anlamına geliyor.

Sabah Gazetesi'nin haberine göre formüller arasında 10 bin-15 bin lira arasında maaş alanlara yüzde 45, 15 bin-20 bin lira arasında maaş alanlara yüzde 40, 20 bin ve üzerinde maaş alanaysa yüzde 35 zam yer alıyor.