Ukrayna savaşında 18 aydır devam eden çatışmalara insansız hava araçları yön verdi. Özellikle Ukrayna kullandığı İHA'larla savaşta bir adım öne çıkarken ABD'nin en büyük gazetelerinden biri olan Washington Post Rusya'nın karşı bir hamle için hazırlık yaptığını öne sürdü.

RUSYA GİZLİ ASKERİ TESİSTE İHA ÜRETİYOR

Uydu görüntüleri ve sızdırılan belgelere göre Moskova yönetimi gizli bir askeri üste 'İran tasarımı Shahed' saldırı İHA'ları üretiyor.

Washington Post'da yer alan habere göre, Moskova'nın doğusunda yer alan Tataristan'da bulunan Alabuga tesisindeki mühendisler 2025 yılına kadar yaklaşık 6,000 adet geliştirilmiş insansız hava aracı üretmeye çalışıyor.


Tataristan'daki Alabuga tesisinin uydu görüntüsü/ Maxar Technologies

KOD ADI KULLANILIYOR

Uzmanlar üretilen saldırı araçlarının Ukrayna hedeflerine yönlendirilebileceğini iddia ediyor.

Sızdırılan belgeler ülkeyi terk etmelerini engellemek için pasaportlarına el konulan çalışanların projeye atıfta bulunmak için 'kod adları' kullandıklarını gösteriyor.

Belgelere göre insansız hava araçları için 'bot' patlayıcılar için 'tampon' İran yerine de 'İrlanda ya da Belarus' kullanılıyor.

ÇOK SIKI KORUNAN BİR DEVLET SIRRI: 3 AŞAMALI PLAN

Washington Post programın 14 futbol sahası büyüklüğündeki bir tesiste gerçekleştirilmesine rağmen çok sıkı korunan bir devlet sırrı olduğuna dikkat çekti.


Maxar Technologies

Türkiye'de ilk! Prens Edward örnek teşkil edecek projeyi yerinde inceledi Türkiye'de ilk! Prens Edward örnek teşkil edecek projeyi yerinde inceledi

Program 3 aşamadan oluşuyor. İlk aşamada İran'dan gelen insansız hava araçlarını yeniden inşa eden ekip şimdi İHA'ların gövdelerini kendileri üretiyor ancak onları İran elektroniği ile donatıyorlar.

Önümüzdeki sene gerçekleşecek 3. aşamada ise tesisin Rus malzeme ve bileşenleri ile insansız hava araçları üretmesi planlanıyor. Üretilecek İHA'ların orijinal Shahed'lerden daha büyük ve daha yüksek standartta olması bekleniyor.


PROGRAMININ 5 HAFTA GERİSİNDE KALDI

Washington Post "Project Boat" kod adlı projenin bürokratik engeller nedeni ile geciktiğini ve programının 5 hafta gerisinde kaldığını yazdı. Gazeteye göre Alabuga mühendisleri aynı zamanda lojistik sorunlarla da boğuşuyor.

Gazete ne Kremlin ne de İran'dan konuya ilişkin yorum alamadığını belirtti. 

Kaynak: Hürriyet