İsrail'de yayımlanan Jerusalem Post gazetesinin bugün sayfasına taşıdığı bir analiz, Gazze'deki hastane katliamının ardından gerçekleşen gösterilerin hızlıca planlandığını öne sürdü.

Türkiye karşıtı analizleriyle bilinen Seth J. Frantzman tarafından kaleme alınan analiz, Tel Aviv yönetiminin ezeli düşmanı İran'ın Gazze'deki hastanede yüzlerce kişinin ölümüne yol açan füze saldırısını ABD ve İsrail karşıtı propaganda için kullandığını yazdı.

İran'ın yalnızca ülkede değil bölgedeki (Lübnan ve Suriye kastediliyor) medyasını patlamanın hemen ardından seferber ettiğini belirten Frantzman, İran haber ajansları ve gazetelerinde İsrail'in 'şeytani bir rejim' ve 'çocuk katili bir Siyonist ülke' olarak tanımlandığını aktardı. İran basınında ayrıca 'şeytan', 'barbar' ve 'kana susamış yaratık' gibi ifadelerin de yer aldığına değinen Jerusalem Post yazarı, ABD'nin İsrail'e sunduğu desteğin öne çıkarılıp sivillerin ölümü ve savaş suçlarından Washington'ın sorumlu tutulduğunu ekledi.

ABD lideri Joe Biden'ın bugün destek için İsrail'e indiğini hatırlatan Seth Frantzman, İran'ın Biden'la buluşmaya hazırlanan Mısır, Filistin ve Ürdün liderlerine randevularını iptal etmelerini teşvik için hastane saldırısından faydalandığını öne sürdü.

Jerusalem Post yazarının tezleri, olayların zaman çizelgesiyle örtüşmüyor. Filistin yönetimi lideri Mahmud Abbas saldırıdan saatler sonra Biden'la görüşmeyeceğini zaten duyurmuştu. Hemen ardından Ürdün yönetimi dörtlü zirvenin iptal edildiğini açıkladı.

Seth Frantzman, daha da ileri gidip Türkiye, Irak, Lübnan ve İran gibi ülkelerde hastane saldırısının ardından patlak veren büyük protestoların hızlı bir şekilde organize edildiğini ileri sürdü.

İran ve Ortadoğu'daki müttefiklerinin hastane saldırısı gibi bir bahane beklediğini savunan Jerusalem Post yazarı, İsrail'in dile getirdiği resmi açıklamaları tekrarlamakla yetindi.

Aşırı sağcı görüşleriyle tanınan Seth Frantzman, sosyal medya hesabından günlerdir askeri üslerden ya da sınır hattından çektiği görüntüleri paylaşıyor.

Önder Aksakal yeniden DSP Genel Başkanlığına seçildi Önder Aksakal yeniden DSP Genel Başkanlığına seçildi