Çevik; Türk dünyasında yaşanan işbirliği ve dayanışma gayretlerinin hedefine ulaştığını son yıllarda yaşanan gelişmelerle yakından müşahede ediyoruz. Henüz ilk çeyreğinde bulunduğumuz yeni yüzyılın alacağı biçim, Türk dünyasının varlığından ve gücünden bağımsız şekillenmeyecektir. Bunu artık tüm dünya kabul etmiş durumdadır. Türk dünyasını göz ardı eden, hesaba katmayan hiçbir organizasyonun dünyada söz sahibi olma imkânı kalmamıştır.” dedi.

Çevik konuşmasında; “Balkanlarda, Avrupa’da ve Asya’da yaşayan Türk ve akraba toplulukların işbirliği her alanda gelişirken bilimsel alanların bunun dışında kalması düşünülemez.

Türk dünyasının meseleleri, bilimsel bir zeminde konuşulmayı ve tartışılmayı gerektirmektedir. Bu açıdan bakıldığında düzenlenen bu kongrenin önemi daha iyi anlaşılacaktır” şeklinde konuştu.

Çevik, Balkanlar, Asya ve Avrupa’da yaşayan Türk topluluklarının geri planda kalmaması gerektiğine vurgu yaparak bilimsel tüm meselelerin masaya yatırılması gerektiğini ifade etti. Çevik konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“TİKA olarak sadece Orta Asya Türk devletleri ile değil eski Sovyet coğrafyası cumhuriyetleriyle Irak, Suriye ve Lübnan’daki Türkmen kardeşlerimizle farklı ülkelere dağılmış Ahıska Türkleri ile Kırım Tatar Türkleri, Moldova’da Gagavuz Türkleri, Moğolistan’daki Dukha Türkleri, Etiyopya’daki Harar Türkleri, Latin Amerika’da bulunan soydaşlarımız ve tüm Balkan coğrafyasındaki Türkler ile bağlarımızı birçok alanda yürüttüğümüz faaliyetlerle güçlendirmekteyiz.”

KONGRENİN KATILIMCILARI

Pakistan'da 5,5 büyüklüğünde deprem Pakistan'da 5,5 büyüklüğünde deprem

Gazi Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleşen 21.Uluslararası Türk Dünyası Sosyal Bilimler Kongresi açılış törenine; Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Yıldız, MHP İstanbul Milletvekili Prof. Dr. İlyas Topsakal, TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Mahmut Çevik, MHP Genel Başkan Başdanışmanı Prof. Dr. Ruhi Ersoy, Uluslararası Vizyon Üniversitesi  Rektörü Sn. Prof. Dr. Ahmet Vecdi CAN, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Sezai Türk, Türk Dünyası Araştırmalar Vakfı Başkanı Közhan Yazgan, Büyükelçiler ve  Türk dünyasından çok sayıda bilim İnsanı ve akademisyen   katıldı.