Cumhurbaşkanlığı Kabinesi yoğun gündemle toplandı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki toplantı, yaklaşık 4 saat sürdü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlık ettiği toplantıda emekli maaşlarına ilişkin düzenlemenin masada olması bekleniyordu.

Toplantıda ayrıca, ekonomik gelişmelerin yanı sıra, terörle mücadele ve İsrail-Filistin çatışmasının değerlendirilmesi bekleniyordu.

EMEKLİYE İKRAMİYE MÜJDESİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrasında bir dizi açıklamada bulundu. Erdoğan, kasım ayının ilk yarısından itibaren emeklilere bir defalığına mahsus 5 bin lira ödeneceğini duyurdu. Ayrıca, emekli olup aynı zamanda çalışanların bu ödemeden faydalanamayacağını belirtti. Erdoğan ayrıca, yılbaşında emeklilerin durumunun yeniden gözden geçirileceğini söyledi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şunlar:

- Türkiye'nin güvenliği konusundaki stratejisinin sürekli geliştirildiğini ve hayata geçirildiğini vurguladı.

- Türkiye'nin, Cumhuriyet tarihi boyunca düzenlenecek en büyük bilimsel etkinlik olan uluslararası uzay kongresinin ev sahibi olacağını duyurdu.

- Adaletin yüzyılı hayaline yaklaşıldığını ve Türkiye'nin kucaklayıcı tavrının bölgede ve dünyada önemli olduğunu belirtti.

EKONOMİYE İLİŞKİN MESAJLAR

- Hayat pahalılığı sorununu çözmek için adımlar atıldığını ve fahiş fiyat sorununun sonuna gelindiğini gözlemlediklerini ifade etti.

- Türkiye'nin yatırım, istihdam, üretim ve cari fazla ile büyütme hedefinden şaşmadığını vurguladı.

İstanbul'da fırtına hayatı olumsuz etkiledi İstanbul'da fırtına hayatı olumsuz etkiledi

- Otomotiv sektöründe getirilen pazarlama ve satış ilanı sınırlamalarının etkisinin arttığını belirtti.

- Konut sektöründe haksız fiyat yükselten firmaların ağır para cezasıyla cezalandırılacağını söyledi.

- Tüketicileri koruma amacıyla aldatıcı reklamlar yapan firmalar ve fiyat etiketleri ile kasaları arasında fiyat farkı bulunan işletmeler üzerinde hassasiyetle durulduğunu ifade etti.

HAMAS-İSRAİL ÇATIŞMASI

- Filistin Devleti'nin kurulmadan bölgede huzurun gelmeyeceğini ve İsrail güvenlik güçlerinin şiddetine karşı olduklarını belirtti. Gazze'ye yönelik orantısız saldırıları ve İsrailli sivillere yönelik şiddeti kabul etmediklerini ifade etti. İsrail'den bombardımanı durdurmasını istediklerini ve esir takası dahil her türlü arabuluculuğa hazır olduklarını dile getirdi.