Milli savunma sanayinin temellerini atan, Nuri Killigil, Şakir Zümre, Vecihi Hürkuş, Nuri Demirağ'ın girişimleri çeşitli komplolarla engellendi. Killigil, yerli savunma sanayiinin öncülerindendi. Havan mühimmatı, tapa, uçak bombası, tahrip kalıpları üretti. Fabrikasında şüpheli bir yangın sonrası patlamada işçileriyle birlikte vefat etti. Zümre, Atatürk'ün teşvikiyle açtığı silah fabrikasında yerli ve milli üretim yaptı. ABD'nin sözde yardım için ucuza gönderdiği uçak ve mühimmatla atımları sabote etti ve Zümre üretim alanını değiştirme zorunda kalıp soba üretimine geçti. Hürkuş'un teşebbüsleri de akamete uğratıldı. Demirağ'ın uçak fabrikası kapanmak zorunda bırakıldı.
DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan'ın, Savunma Sanayini 'Dokunacağız' diyerek hedef alması, akıllara geçmiş yıllarda sabote edilen milli savunma hamlelerini getirdi.

ŞÜPHELİ BİR YANGINLA SON BULDU
Milli mücadele döneminde, ele geçirilen askeri mühimmatı kullanılır hale getiren ve daha sonra kurduğu fabrikada; top, havan, uçaksavar mermi ve tapalarının yanı sıra uçak bombaları imal eden Nuri Killigil yerli savunma sanayinin öncülerinden biri olarak Türk tarihindeki yerini aldı. Milli savunmamız için dönemine göre kritik önem arz eden askeri mühimmatları üreten Killigil, Zeytinburnu'ndaki ilk fabrikasında çeşitli savunma ürünleri imal etmeye başladı.