Merkez Bankası'ndan TL mevduatı destekleyecek adım Merkez Bankası'ndan TL mevduatı destekleyecek adım

Merkez Bankası'nın faiz artırma kararı sonrası düşüşe geçen altın fiyatları Ekim ayı ile birlikte toparlanma sürecine girdi. Gram ve çeyrek altın fiyatlarında yaşanan düşüşler yatırımcıları korkuturken 'Altın fiyatları yükselecek mi, düşecek mi? Gram altın ne kadar olacak?' soruları merak konusu oldu. Piyasanın en güvenilir ismi Ekonomist Barış Soydan, altında beklediği tarihi zirveyi duyurdu. Gram altını olanlar dikkat! O tarihte zirveyi görecek. İşte Barış Soydan'ın altın tahmini ve uyarıları...

Altın fiyatlarının neden düştüğünü analiz eden Barış Soydan, "FED para politikasını gevşetmediği sürece ons altının daha da düşmesi normal. Çünkü altınla dolar birbirinin rakibi. Dolar güçlendikçe altın zayıflıyor. Özellikle Çin Merkez Bankası rezervlerini çeşitlendirmek istiyor ve ABD devlet tahvillerindeki payını azaltmak istiyor. Bunun için de doların rakibi olan altına yöneliyor. Sadece Çin değil birçok merkez bankası da altın alımı yapıyor. Bu da ons altında sert düşüşü engelliyor." yorumunda bulundu.

Altın fiyatları için beklediği tarihi zirveyi açıklayan Soydan, "Bloomberg’te görüşüne yer verilen yatırım şirketi yöneticisi Marcus Garvey, dolar endeksinin ve ABD devlet tahvillerinin faizinin gelecek yıl düşeceğini ve ons altının 2 bin 100 dolara çıkacağını söylüyor. Bu da gram altını da etkileyecek." dedi.