Haftalardır yazıyorum, hakemlerimiz iyiye gitmiyor diye. Maalesef haklı çıkıyorum. Maçların geneline baktığımızda, 10 maçın yarısından fazlasında hakem yönetimleri ile ilgili büyük sıkıntılar oluyor. Ama bizde sadece büyük takımlar mağdur olduğunda, hakem hataları sansasyonel hale geliyor. Üstelik bu sene bu takımların sayısı sadece ikiye düştü. Beşiktaş ve Trabzonspor kendi iç problemleri ile uğraştığından fazla sesleri çıkamıyor. Fenerbahçe ve Galatasaray ise dolu dizgin gidiyorlar. İkisinden biri hakem hatası ile puan kaybettiği gün, ortalığın nasıl yangın yerine döneceğini hep birlikte göreceğiz. O zaman topa tutulmayan ne MHK kalacak, ne TFF. Öyle bir günü yaşamayız dilerim ama hakemlerin performansları iyi ışık vermiyor.

HUGH DALLAS SORUNU

Dallas’ın eğitimlerde nasıl davrandığını, rüzgara göre yön aldığını daha önce bu sütunlarda yazmıştım. Son yapılan eğitimlerdeki hatalı yorum ve yönlendirmeleri ile hakemlerimizin yanlış karar vermesine sebep olduğu iyice gün yüzüne çıktı. Hatta son seminerde, bazı hakemlerin Dallas’ın yorumlarına itiraz etmesi, karşı çıkması da bunun en büyük göstergesi. Yabancı eğitimciler böyle oluyor. Jaap Uilenberg de son dönemlerinde iyice formdan düşmüştü ve Dallas’ın bugünkü hali gibiydi. Eğitim, hakemlerin başarılı olmasındaki birinci etken. O yüzden federasyon yönetiminin bu konuya derhal el koyması lazım. İlla yabancı olacaksa, yeni eğitimcinin mutlaka UEFA hakem komitesinin içinden, ya da çok yakınından birisi olması gerekir. Dallas gibi UEFA’nın dışladığı biri olmamalı. Kim olur diye düşünürsek, UEFA hakem komitesi başkanı Rozetti’ye çok yakın olan Nicola Rizolli adı aklıma geliverdi. Mesela...

HAKEMLERE REKLAM

Ülkemizde ilk kez, hakem formalarının sırtında reklam görmeye başladık. Böylesine bir kaynak sağlayan federasyon yönetimini kutlamak lazım. Hatta daha da ileri giderek, şortlara da reklam alınması için çalışma yapılabilir. Sağlanan gelirin önemli bir bölümü, mutlaka ve mutlaka amatör maç ücretlerinin iyileştirilmesinde kullanılmalı. Amatör küme ücretleri kanayan bir yara. Hakemliğin tabanı yok olmak üzere. Bu, ilerleyen yıllara yansıyacak büyük problem. Mutlaka çözülmeli. MHK’nIn federasyon yönetimi ile görüşerek, bu işi halletmesi lazım. Haydi MHK. Hazır kaynak sağlanmışken, alıverin şu zammı, biz de sizi alkışlayalım.