4 Ekim'de İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları, "Savaş ve Barış" oyunu ile sezonunu açtı. Söz konusu oyunda sahne alan 10 yeni oyuncu, üç aylık prova sürecinde düşük ücretlerle çalışırken sigortaları yapılmadığı iddiaları gündeme geldi. Ayrıca, yeni alınan bu oyuncular, 4 Ekim'den itibaren sahneye çıkarken sigortasız bir şekilde performans sergilediler.

7 KEZ SAHNELENEN OYUNDA SİGORTASIZ ROL ALDILAR 

Oyuncuların bu oyunu 4 Ekim ile 7 Ekim arasında toplam yedi kez sahnelemeleri planlandı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, oyunları sitelerinde, afişlerinde, sosyal medya hesaplarında ve broşürlerinde oyunun isimleri ve tarihleriyle tanıtıyor.

HASTALANINCA SİGORTASIZ OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Doğukan İslamoğlu için taziye mesajı Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Doğukan İslamoğlu için taziye mesajı

Ayrıca, 11-14 Ekim tarihlerinde aynı oyunun yine dört kez sahnelenmesi planlanmış ve oyuncular bu dönemde de sigortasız olarak sahneye çıkartılmak isteniyor.

Ancak 11 Ekim'de oyunun bir oyuncusu olan Dilara Demirdüzen rahatsızlandı ve sahneye çıkamadı. Oyunlar iptal edildi ve Demirdüzen hastaneye kaldırıldı, ancak sigortasının yapılmadığı öğrenildi. 

Öte yandan "Savaş ve Barış" oyununda İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları'nın genel sanat yönetmeni ve yardımcısı görevinde olan kişilerin de oyuncu kadrosunda yer aldığı belirtiliyor. 

İŞTE SİGORTASIZ ÇALIŞTIRILAN OYUNCULARIN İSİMLERİ 

Levent Üzümcü, Ayşegül İlsever ve Can Başak gibi oyuncuların da yer aldığı oyunda, sigortasız çalıştırılan oyuncuların ve risk altına alınan gençlerin şu isimler olduğu bellirtildi: 

Dilara Demirdüzen

Ersin Bağcıoğlu

İpek Uğuz

Yağmur Topçu

Taha Karakaş

İlker Sami Kılıç

Nevzat Sinan Taştan

Ogeday Erkut

Mesut Çırak

Berfin Berber

İDDİALARI İBB'YE SORDUK: YANIT ALAMADIK 

Söz konusu iddialarla ilişkin üç kez aradığımız Kültür Dairesi Başkanı "toplantı" gerekçesiyle telefonlarımıza çıkmazken, İBB Şehir Tiyatroları Basın Halkla İlişkiler Birimi’nden bir yetkili ise "İddialarla ilgili bilgim yok" dedi.

Oyuncu Levent Üzümcü ise oyuncuların kısa dönemli çalıştıkları ve statülerinin ayarlanamadığı için sigortalarının yapılmadığını ancak konunun İBB Kültür Dairesi Başkanlığı'nın gündeminde olduğunu aktardı. Öte yandan Üzümcü, Kültür Dairesi Başkanlığı'nın oyuncuların durumuna ilişkin koşulları iyileştirmek üzere çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti.