İsrail’in İstanbul Başkonsolosluğu önünde, İsrail’in Gazzeli sivillere yönelik bombardımanlarını protesto etmek için toplanan vatandaşların bir grubu, konsolosluk binasına girmek için harekete geçti, emniyet güçlerine, çevredeki binalara, konsolosluğa taşlı, sopalı, meşaleli ve havai fişekli saldırıda bulundu.

İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamada "Emniyet kuvvetlerimiz de telafisi mümkün olmayacak olayların önüne geçebilmek için gruba müdahale ederek konsolosluk binasına girişleri engellemiştir. Ayrıca polis bariyerini aşarak Emniyet güçlerimize saldırdığı tespit edilen 5 kişi gözaltına alınmıştır. Bu müdahaleye, içimizin kanadığı şu zaman diliminde mecbur kalmak, bizleri de yürekten yaralamıştır. İsrail’in sivillere yönelik uyguladığı “terör saldırılarını andıran” bombardımanlarına tepki göstermek isteyen vatandaşlarımızdan, tepki gösterirken telafisi mümkün olmayacak hareketlerden kaçınmasını önemle rica ediyoruz.” İfadeleri kullanıldı.

Bakan Yerlikaya duyurdu: 81 ilde eş zamanlı operasyon... 1034 firari yakalandı Bakan Yerlikaya duyurdu: 81 ilde eş zamanlı operasyon... 1034 firari yakalandı

Protesto gösterisi sırasında olay yerinde bulunan 1958 doğumlu Eshabil Tüfekçi, geçirdiği kalp krizi sonucu hastaneye kaldırıldı. Yapılan müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. Olaylarda 43’ü polis toplam 63 kişi yaralandı.