İsrail ordusu, Birleşmiş Milletler (BM) Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı'nın (UNRWA) desteklediği fırınların beşte birini vurdu.

Geniş çaplı yıkımın yaşandığı Gazze'deki kriz her geçen saat derinleşiyor.

FIRINLAR VURULUYOR

UNRWA, artan ekmek fiyatlarının düşürülmesine yardımcı olmak amacıyla un tedarik ettiği 50 fırından 10'unun hava saldırılarında hedef alındığını söyledi.


Geriye kalan fırınlara un taşıyacak araçların yakıtının bittiği konusunda uyarı yapıldı.

EKMEK ANA GIDA HALİNE GELDİ

Altyapının ağır hasar aldığı Gazze'deki barınaklar, kapasitesini üç kat aştı. Ekmek, 600 binden fazla insanın yer aldığı barınaklarda ana gıda haline geldi.

Dünya Gıda Programı (WFP), anlaşmalı olduğu yalnızca iki fırının çalışmaya yetecek kadar yakıta sahip olduğunu ve çalışan fırınların kapasitesinin altı katı üretim yaptığını vurguladı.

HAYATLARIN RİSKE ATIP, SAATLERCE SIRAYA GİRİYORLAR

Günde ortalama 200 bin kişiye ekmek sağlandığı ancak bu sayının çarşamba günü 150 bine düştüğü belirtildi.

WFP sözcüsü, "On binlerce insan, ailelerine götürebilecekleri bir somun ekmeği bulmak için küçük fırınlara bel bağlamış durumda. İnsanlar hayatlarını riske atıyor ve saatlerce sıraya giriyor, ancak çoğu zaman evlerine eli boş dönüyorlar." dedi.

YİYECEK TÜKENİYOR, ELEKTRİK YOK

The Guardian'ın haberine göre, "Gazze'de koşullar vahim." ifadesi kullanılan açıklamada şunlar aktarıldı:

Yiyecek ve su tükeniyor. Yerinden edilmiş insanlara yönelik barınaklar aşırı kalabalık. Yakıt olmadığı için elektrik yok.

ONLARCA KAMYON BEKLİYOR

WFP ayrıca, birlikte çalıştığı dükkanların yaklaşık yüzde 10'unun yiyeceklerinin tükendiğini, diğerlerinin ise yalnızca beş günlük ürünü kaldığını, hasarlı yollar ve yakıt eksikliği nedeniyle yeniden stoklanma yapılamadığını açıkladı.

Ermenistan tarih verdi: Azerbaycan ile imzalar atılacak Ermenistan tarih verdi: Azerbaycan ile imzalar atılacak

Mısır'ın Refah sınır kapısının geçen cumartesi açılmasından bu yana dokuz kamyonun Gazze'ye girdiği ancak 141 kamyonun beklediği kaydedildi.

Temel ihtiyaçların karşılanması için günde 40 kamyonun geçmesi gerektiği belirtildi.

Kaynak: Ensonhaber