CHP ve İP arasında yaşanan yerel seçimlerde ittifak tartışmaları 6’lı masa destekçisi medyayı da ikiye böldü.

Bir taraf Akşener’i yerden yere vururken, diğer taraf onun haklılığını kanıtlamanın peşine düşmüş durumda…

Tuhaf olan durum ise bu iki tarafın yaşadığı çelişki…

***

Örneğin…

Dün seçimlerden önce “Helal olsun bu kadına, mert ve korkusuz biri imiş” sözleriyle ona methiyeler düzen bugün, “Önce altılı masadan kaçtı gitti, sonrası malum. Kendine saygınlık kazandıran o gerçek muhalefet günlerini aratır hallere düştü” diyor ve soruyor:

“Bu hanımın amacı acaba AKP’yi güçlendirmeye şimdiden başlamak mı?”

***

Mesela…

Dün seçimlerin ardından “Akşener siyasette alınmaması gereken kararlar aldı. Hiç gündemde yokken ‘ben başbakan olacağım’ dedi. Öyle hatalar yaptı ki seçime girse barajı geçemez hale geldi” ifadeleriyle onu yerin dibine sokan bugün, “İyi Parti’nin hassasiyetlerini dikkate almakla işe başlanabilir. Yeni bir müzakere masası kurulabilir ve oy oranına göre yerel yönetimlerde söz sahibi olunabilir” diyor ve soruyor:

“CHP, yüzde 22 oyla 2019’da 11’i büyükşehir ve 10’u il olmak üzere 263 belediye alırken, İyi Parti yüzde 10 oyla yalnızca 19 ilçe kazandı. Bunun adil olduğunu söylemek mümkün mü?”

***

Dün methiyeler düzdüğü insanı bugün bir çırpıda karalamanın açıklaması nedir?

Ya da daha kısa bir zaman önce hataları nedeniyle partisinin oylarını yok ettiğini ifade ederek yerin dibine soktuğu insanı bugün yine oy oranları üzerinden haklı çıkarmaya çalışmanın amacı nedir?

Her iki hâletiruhiye gösteriyor ki, kumar masasının müdavimlerinin yaşadığı menfaat çatışması masanın yancılarına da sirayet ediyor…

***

Bir taraf eline hızarı alıp yerel seçim pazarlığında el yükseltmeye çalışması halinde Akşener’i doğramayı beklerken, diğer taraf masanın tekrar kurulması ihtimalinde İP’in elinin güçlenmesini amaçlıyor.

6’lı masada oynanan kumarın en yakın şahidi yancı medyası kendi arasında bir toto oynuyor, bir taraf Akşener’in masadan kopuşuna kesin gözüyle bakarken, diğer taraf onun masaya dönüşüne kesin gözüyle bakıyor.

Bile isteye mi yapıyorlar bilinmez ama iki taraf da aslında CHP ve İP arasında yaşanan pazarlığı deşifre ediyor.

***

Masanın yancıları her hâlükârda masa yeniden kurulsun istiyor.

Ama bir tek farkla…

Bir taraf CHP’den çok kıl kopsun derken, diğer taraf az kıl nasıl kopar hesabını yapmaya çalışıyor.