Ligin havası hala tam ısınmadı. Ertelenen maçlar, milli ara derken 4 hafta geride kaldı. Önümüzdeki haftadan itibaren maçların saatlerinin erkene alınmasıyla, ligimiz doludizgin start alacak ve hararetli hafta sonları yaşayacağız. Bu başlangıç haftalarında hakemler yine ön planda maalesef. Bazı hakemlerin formsuzluğunun yanı sıra, duygusu olmayan yapay zekanın yapmış olduğu hatalı atamalar, MHK ve TFF‘yi zora sokuyor. Yapay zekanın atamalarından mutlaka faydalanılmalı ama problemli atama ile karşılaşıldığında da, MHK elini taşın altına sokup gerekli müdahaleyi de yapabilmeli. Geçen hafta oynanan Ankaragücü-Fenerbahçe maçına hiçbir insan aklı, kesinlikle Arda Kardeşler’i atamazdı. MHK bu tür durumlara da müdahil olmayacaksa, o zaman bütün atamaları federasyonun bilgi işlem müdürü Ali Gümüş yapabilir. Zaten verileri sisteme giren kendisi. O zaman MHK’ya ne gerek var ki?

ATAMALARA DENETİM

Kulüpler Birliği, hakem atamalarında gözlemci olarak bir temsilci bulundurmak istiyor. Hakem atamalarının nasıl yapıldığını herkes merak ediyor, herkes kafasında senaryo üretiyor. Şeffaflık ve senaryo üretimini azaltma açısından, bu uygulamanın son derece faydalı olacağını düşünüyorum. Söylemlerinde sürekli, adalet ve şeffaflık konusundaki hassasiyetini ön plana çıkaran Sayın Büyükekşi’nin de, bu uygulamayı önümüzdeki haftadan itibaren başlatması bekleniyor. Hatta daha ileri gidilerek bu toplantıların hemen sonunda, tüm tebligatların yapılması ve VAR da dahil olmak üzere hakemlerin basına açıklanması, şeffaflığı daha da üst düzeye çıkartır.

SEÇİMLERDE KAOS

İl Hakem Kurulları için başkan adaylarının başvuru süresi 31 Ağustosta sona ermiş ve başvuru ilanı da, tff.org’dan kaldırılmıştı. Ancak önceki gün yeni bir ilan konularak, başvuruların yarın akşama kadar uzatıldığı açıklandı. Yahu arkadaşlar! İnsanların kafasında tereddüt yaratmanın ne alemi var? Yeteri sayıda başvuru olmayan illeri açıklayıp, süre uzatımını o iller için yapsaydınız o zaman herkes sizi haklı görürdü. Ama şimdi her taraf fokur fokur kaynıyor, herkes “MHK’nin bu işin altındaki hesabı nedir?” diye soruyor. İkinci başvuru döneminde kimler müracaat etti, ya da ettirildi?

Tüm başvuranların isimleri, başvuru saat ve günleri mutlaka açıklanmalı. Bu konu Sayın Büyükekşi’nin de çok başını ağrıtacak. Kendisinin bu seçimlerin yapılması konusunda son derece hassas düşündüğünü biliyorum. Adaletli ve liyakata dayanan seçimler istiyor.

Ama MHK, daha yolun başında “süte su kattı.” Bu seçimler ile ilgili önümüzdeki hafta da yazacağımız önemli detaylar var. MHK üyelerinin seçimlere müdahil olacağı konusunda gelen kokular iyi değil.