Avrupa'dan Ankara'daki terör saldırısına kınama ve Türkiye ile dayanışma mesajları Avrupa'dan Ankara'daki terör saldırısına kınama ve Türkiye ile dayanışma mesajları

Türkiye karşıtı tavrı ile tanınan Menendez, "Bugüne kadar 40 bin Türk askeri Kıbrıs Cumhuriyeti'nin %36'sını yasadışı bir şekilde işgal ederek burayı dünyanın en militarize yerlerinden biri haline getirdi" ifadelerinin ardından birçok tepkiye neden oldu. MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman da sert tepki gösterenler arasında. Büyükatman “Şerefli Türk askerini işgalci olarak suçlayan Menendez’in zihniyeti, eli kanlı EOKA teröristlerinin zihniyetidir. Kıbrıs Türktür ve sonsuza kadar Türk kalacaktır.” İfadelerini kullandı.

İşte o açıklama:

Hastalıklı derecede Türk düşmanlığıyla ve seçim öncesi Türkiye’de muhalefete verdiği destekle bilinen ABD'li senatör Bob Menendez GKRY ziyaretinde Pile-Yiğitler Yolu'na ilişkin konuşurken BM Güvenlik Konseyi'ne Türkiye'nin Pile'deki "son eylemlerini kınayan bir kararı derhal geçirmesi" çağrısında bulunarak Kıbrıs’ta yaşanan gerilimi kışkırtmaya çalışmıştır. ABD’li senatörün açıklamaları Kıbrıs’ta Türk karşıtlığını körüklemeye ve Kıbrıs’ın huzurunu bozacak bir kargaşa ortamının doğmasına hizmet etmektedir. KKTC’deki Türk askeri varlığına da hadsizce dil uzatan Menendez Rum kesiminin sözcülüğüne soyunmuştur. Şerefli Türk askerini işgalci olarak suçlayan Menendez’in zihniyeti, eli kanlı EOKA teröristlerinin zihniyetidir Türkiye düşmanlığında sicili kabarık olan ABD’li senatörün ziyareti ve açıklamaları uluslararası hukuku hiçe sayan ve Kıbrıs’ta Türk varlığını hedef alan provokatif bir eylemdir. Türk toprağında Türk askerinin bulunması kadar doğal bir şey yoktur. Buna karşı çıkmak, akla, mantığa ve hukuka aykırıdır. Kıbrıs Türklüğünün varlığına ve egemenliğine göz diken herkesi Buradan bir kez daha uyarıyoruz; KIBRIS TÜRKTÜR VE SONSUZA KADAR TÜRK KALACAKTIR.