2,3 milyon Filistinlinin sıkıştığı Gazze Şeridi'nde yedi haftalık savaş ve bir haftalık geçici ateşkesin ardından yine İsrail katliamı var. 

GÖZLER KIZILDENİZ'E ÇEVRİLDİ

Britanya Denizcilik Ajansı, Kızıldeniz ile Umman Denizi arasında seyreden gemiler için bir uyarı yayınladı. Uyarıya göre, Babülmendep Boğazı üzerinde insansız hava aracı faaliyetleri var ve muhtemel bir patlama da buna dahil.Yemen'in batısını kontrol eden Husiler, geride bıraktığımız haftalarda Babülmendep Boğazı'ndan geçen İsrail kargo gemilerine el koydu ya da kamikaze drone'la saldırı düzenledi. Gazze'yi yöneten Hamas'ın müttefiki İran destekli Husiler, ayrıca İsrail'in en güneyindeki Eilat şehrine balistik füzeler ateşledi, kamikaze drone'lar gönderdi.

İSRAİL'İN GAZZE'DE TAMPON BÖLGE PLANINA ABD ONAY VERMEDİ

Times of Israel internet sitesi, bir resmi yetkilinin İsrail ordusunun Gazze'nin içinde bir güvenli bölge kurma planını doğruladığını yazdı. Yetkiliye göre savaştan sonra Gazze-İsrail sınırında bir tampon bölge kurulacak ancak İsrail işgal birlikleri Filistin topraklarında kalmayacak.Tel Aviv'deki tartışmalara değinen ismi açıklanmayan söz konusu yetkili, İsrail ordusunun sınırın Gazze tarafından bir çeşit tampon bölgeden söz ettiğini aktardı. Hamas'ın 7 Ekim'de olduğu gibi İsrail'i bir kez daha şaşırtmaması için tampon bölge planının gündeme taşındığını belirten yetkili, alınacak tedbirin siyasi değil güvenlik için olduğunu savundu.Times of Israel'in haberine göre, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu hafta içinde bir kez daha Tel Aviv'i ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'a tampon bölge planından bahsetti.Ancak Washington bu plana karşı çıkıyor, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü John Kirby Gazze Şeridi'nin daraltılamayacağını söyledi.Basın toplantısında konuşan Kirby "Gazze'nin coğrafi sınırlarının herhangi bir şekilde azaltılmasını desteklemiyoruz. Gazze Filistin toprağı olarak kalmalı ve eksiltilemez" dedi.

Kaynak: Milliyet

Editör: Bilge Güler