Paris'te son haftalarda bazı binaların duvarlarına "Davud Yıldızı" çizildi.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Paris'teki "Davud Yıldızı" çizimlerinin fotoğraflarını, sosyal medyada ilk olarak "Recent Reliable News (RRN)" adlı Rus ağı yaydı ve bu fotoğrafların görünürlüğünü artırdı.

Durumu kınayan Paris yönetimi, bunu, Rusya'dan internet ortamında kendilerine yönelik yeni bir müdahale operasyonu olarak değerlendirdi.

Fransa, Rusya'yı uluslararası krizleri kullanarak Avrupa'da gerilimi artırmak ve kafa karışıklıklarına yol açmak için çabalamakla suçladı.

Ülkede sanal ortamda yabancı müdahalelere karşı tedbir almaktan sorumlu kurum VIGINUM'a göre, 6 Kasım'da X sosyal medya platformu üzerinden 1095 sahte hesap, 2 bin 589 içerikle David Yıldızı ile ilgili "polemiğe" katkı sağladı.

VIGINUM bu botların RRN ağıyla bağlantılı olduğuna kesin gözüyle bakıyor.

'ABD amatörce davrandı, Türkiye ile birlikte rol alabiliriz' 'ABD amatörce davrandı, Türkiye ile birlikte rol alabiliriz'

Davud yıldızlarıyla ilgili yürütülen soruşturmada, olayın arkasında yabancı birinin talimatı olduğu ihtimali üzerinde duruluyor.

PARİS'TEKİ DAVUD YILDIZI ÇİZİMLERİ

Paris'teki binalara 200'den fazla Davud Yıldızı çizilmesi, ulusal basında önce "Yahudi karşıtı" bir eylem olarak ele alınmıştı.

Ardından, duvara Davud Yıldızı çizdiği gerekçesiyle 27 Ekim'de gözaltına alınan Moldovalı çiftin bunu üçüncü bir şahsın talebi üzerine yaptıklarını itiraf etmesiyle olayın iç yüzünün farklı olabileceği yönünde değerlendirmeler yapılmıştı.

Polis, çiftin telefonlarında yapılan incelemelerin, Davud Yıldızı çizimini para karşılığı yapmaları talimatı aldıklarını gösterdiğini açıklamıştı.

Ayrıca polis, çiftin ve diğer iki kişinin yurt dışında aynı kişi ile iletişim halinde olduğunu tespit etmişti.

Devam eden soruşturmada, çizimlerde Rus bağlantısının olup olmadığı araştırılıyor.

Kaynak: A