Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, Rusya'nın uluslararası SWIFT banka ödeme sistemine yeniden bağlanması için Birleşmiş Milletler tarafından önerildiği gibi bankanın bir yan kuruluşuna değil, devlet tarım bankasına ihtiyacı olduğunu söyledi.

Aksam.com.tr'nin Straits Times'dan çevirdiği habere göre, Peskov "Tüm koşullarımız gayet iyi bilinmektedir. Yoruma ihtiyaç duymuyorlar, kesinlikle somutlar ve tüm bunlar kesinlikle gerçekleştirilebilir," dedi.

"Bu nedenle Rusya, Başkan tarafından defalarca dile getirilen sorumlu, net ve tutarlı tutumunu sürdürmektedir."

Karadeniz anlaşması, Ukrayna'nın savaşa rağmen deniz yoluyla tahıl ihraç etmesini sağlamak ve küresel gıda krizini hafifletmeye yardımcı olmak için Temmuz 2022'de Türkiye ve Birleşmiş Milletler tarafından yapıldı.

El değmemiş devasa petrol rezervi keşfi! 100 milyon tonu resmen duyurdular El değmemiş devasa petrol rezervi keşfi! 100 milyon tonu resmen duyurdular

Bu anlaşmaya Rusya'nın kendi gıda ve gübre ihracatını kolaylaştıracak bir anlaşma da eşlik ediyordu ki Moskova bu anlaşmanın yerine getirilmediğini söylüyor.

Moskova'nın tavizsiz tutumunu yeniden ifade etmesi, Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Başkan Erdoğan ile bir araya gelerek tahıl konusunu görüşmesinden beş gün sonra geldi.