Türkiye sosyal medyası Filistin meselesiyle ilgili çarpışan fikirlerin savaş alanına döndü. İğneden ipliğe kadar her meselede atıp tutan bir güruh Filistin sorunu üzerine tüm sırları ifşa eden yorumlarıyla üşüştü.

Kendisine verili bir durum olarak sunulan altyapı, üstyapı imkanlarının konforuyla konuşan bilirkişiler, su, gıda, elektrik gibi temel ihtiyaçları ellerinden alınmış insanların yardım çığlığına bigane kalmakla yetinmiyor, kulaklarını elleriyle baskılayarak “Bizim Filistin diye bir meselemiz yok” diye bağırıyor.

Bildiğimiz kadarıyla Türk Devleti İsrail’e savaş ilanı yapmış değil.

Fakat sanki devlet seferberlik durumuna geçerek Filistin’de savaşmaya adam topluyormuş, bu kişiler de kamuoyu adına bunu engellemeye çalışıyormuş havasındalar.

Bugün dünyadaki siyasi gelişmelerden haberi olmayan uzaylı bir yaşam formuna Gazze’de olup biteni gösterseniz, varlıklı ve güçlü kesimler tarafından desteklenen bir topluluğun fakirlik, hastalık, tecrit edilmişlik içerisindeki bir grup insanı boğazladığını söyleyecektir.  

Meselenin Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı Devleti’ne karşı başlatılan Arap ayaklanmasının sonuçlarından birisi olduğu tartışmasız doğrudur. Fakat bombardımanın kül haline getirdiği binaların altında uyuyan yavrular tarih bilmezler. Peki bilirkişinin bunu bilmeye ihtiyacı var mı? O kışkırtıcı yorumunu yaparak like’ını kapmanın, her konuda fikir sahibi olduğunu bir kez daha ispatlamanın peşindedir.

Bir an için en çok değer verdiklerinizi son kez gördüğünüzden emin olduğunuz bir anı resmetmeye çalışın. Muhtemelen beyninizin arka odalarına tıkıştırmak isteyeceğiniz bu kabus senaryosu Filistinli insanların yarım asırdır yaşamlarının en korkunç gerçeğidir.

Dolayısıyla Filistin’in bugünkü meselesi Arap, Yahudi, Türk, İslam anahtar kelimelerinden daha öncelikli olarak insani bir meseledir. İsrail’e sebep olduğu terörizmden dolayı gösterilecek tepkiler de insani bir duyarlılıktan fazlası değildir.

100 yıl önce yaşanmış olaylardan eli silah bile tutacak durumda olmayan masumların katline onay çıkarmak, vahşeti normalleştirmek, insani yardım bekleyen eli tokatlamak kıyım uygulayıcı Siyonistlerin bile hesaba katmadığı bir destektir. Onun için İsrail Büyükelçiliği kendilerine gelen sürpriz desteğe Türkiye’deki bazı sosyal medya kullanıcılarına teşekkür eden bir videolu mesajla cevap vermiştir.

Hülasa Filistin’deki insani mücadeleden sıvışanlar Siyonizm’in dijital ordusuna gönüllü asker yazılmıştır. En ufak bir destek mesajının bile nefes katkısı vereceği insanlar çirkin ifadelerle bir kez daha bombalanmıştır. Tek avuntumuzsa bunların sayılarının fazla olmaması ve hiçbirisinin ali cenap Türk milletinin kültürel kanını taşımamasıdır.