Yunan lobisine yakınlığı ile bilinen Türk düşmanı ABD'li Senatör Bob Menendez'in skandalları ABD medyasını oldukça karşıtırmış durumda. The Washington Post, günlerdir Menendez ve karısının ülkeyi satarak aldığı rüşvetin belgelerini yayımlıyor.

2006'dan bu yana Senato'da görevli olan Menendez hakkındaki iddalarda, kendisi ev eşinin Mısır'a bilgi vermek karşılığında yüz binlerce dolar rüşvet aldığından bahsedildi.

Washington Post'un iddialarına göre Menendez, aslen Mısırlı olan Wael Hanna ile kocasını Mısırlı istihbarat ve askeri yetkililerle tanıştırmak için çalışmış.

3 maddelik federal iddianamaye göre söz konusu olayın mesajları da var. Mesajların içeriğinde silah satışı ile ilgili bilgiler de var.

Menendez'in konuyla ilgili olarak bir sürü gizli toplantı yaptığı da alınan bilgiler arasında. Ayrıca Menendez'in Mısır hükümetine adına gizli bir mektup yazdığı, bunun yanı sıra da ABD senatörlerini Mısır lehine 300 milyon dolarlık yardım için ikne ettiği de iddia edildi.

Menendez ve karısı Nadia'nın yanı sıra Menendez'in 3 ortağı da hedefte. Menendez'in yüz binlerce dolar tutarındaki nakit para ile hediyeler karşısında yetkilerini kötüye kullandığı ifade ediliyor.

Gazze'de her 10 dakikada 1 çocuk öldürülüyor Gazze'de her 10 dakikada 1 çocuk öldürülüyor

Söz konusu iddialarına fotoğrafları da var. Savcıların mahkemeye sunduğu fotoğraflar arasında nakit para ve üzerinde Menendez'in isminin yazılı olduğu bir ceket var.

Öte yandan Menendez ve eşinin rüşveti altın külçeler karşılığında aldığı da iddia ediliyor. Söz konusu külçelere ait olduğu ileri sürülen görseller de mahkemeye sunuldu.

Manhattan ABD Başsavcısı Damian William iddianameyi açıklarken Menendez'in internet sitesinde senatörün New Jersey sakinleri adına kurucu hizmetler sunacağını iddia ettiği; ancak cezai meseslelerde onlar adına karışmayacağını ve katılmayacağını beyan ettiğini söyledinden bahsetti.

Williams konuyla ilgili "Menendez bu işleri kendisi ve karısı için rüşvet alabileceği kişiler için yapıyordu" dedi.

Menendez ise iddiaları kesin bir dille yalanlıyor. İnsanlara daha önce federal davaları kazandığını ifade ederek "Bu savcıların aşırılıkları ortada. Bana karşı asılsız iddialarda bulunuyorlar. Eşime de nüfusu ve uzun süren dostlukları nedeniyle saldırdılar" dedi.

Menendez, hakkında lüks seyahat hediyeleri ile ilgili suçlamaların temelsiz olduğunu, hediyelerin çok sevdiği bir tatil arkadaşından geldiğini ifade etti.

Ancak Washington Post, bu suçlama ve delillerin 6 yıl önceki federal davadan çok daha ciddi olduğunu dile getirdi.

Menendez'in eşi Nadine'nin avukatı David Schertler ise kendilerinin her türlü suçlamayı reddetini ve yaşanan her şeye şiddetle karşı çıkacakların söyledi.

New Jersey Valisi Philip Murphy ise iddiaların aşırı dercede ciddi olduğunu ve Menendez'in derhal istifasını talep etti.

Kaynak: Sabah