YILDIRAY ÇİÇEK / TÜRKGÜN

ABD, dünyanın en sistemli terör örgütü desteklemekle beraber terörü üreten devletlerin başında gelmektedir. Bunun aksini iddia edecek olan terör ve terör örgütü kavramını bilmeyenlerdir. Dünyanın birçok bölgesine bakın terör örgütlerinin kalbinde hep ABD eli vardır. Bazen sol bir terör örgütü, bazen İslam maskesi altında bir terör örgütü, bazense ırkçı bir terör örgütü içinde ABD elini görmek mümkündür. Hepsini yöneten ve yönlendiren olarak her taşın altından onun çıkması da kimseyi şaşırtmamaktadır.

Kuruluş felsefesi ateizm olan terör örgütü PKK'yı silahla besleyenin ABD olmasına nasıl şaşırmıyorsak, İŞİD gibi İslam maskeli bir terör örgütünü de ABD’nin kurmuş olduğunu eski ABD Başkanı Trump’un ağzından “IŞİD'i Obama ve Clinton kurdu” sözünü duyunca da şaşırmıyoruz. ABD’nin terör örgütü PKK’nın Suriye kolu PYD/YPG’yi “IŞİD’le mücadele” altında meşrulaştırması da zaten IŞİD’in niçin kurulduğunun cevabı olmaktadır.

Herkes görüyor ve biliyor ki, şu an ABD’nin dünyada en çok ilgilendiği ve beslediği terör örgütü YPG’dir. ABD, Suriye’nin kuzeyinde sözde Kürdistan’ın bir parçasını kurmak için YPG üzerinde aralıksız yatırım yapmaya devam ediyor. Silah veriyor, eğitim veriyor ara sırada ortak tatbikat düzenliyor.

PKK’nın Suriye kolu YPG zaman zaman sözde askeri düzeyde ve üniformalı gösteriler düzenliyor. Bu durumda gösteriyor ki, ABD’nin ana hedefi, YPG’yi Suriye’de devletçik haline getirmektir. İşin en tuhaf tarafı da Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın, terör örgütüyle mücadele eden Türk Ordusu’nun operasyonlarından rahatsızlığını ifade ederken, ABD’nin terör örgütü YPG’ye, Suriye üzerinde “Devletçik” kurma çabalarına zerre sesini çıkarmıyor.

ABD ordusunun, Haseke ilinin kuzeydoğusundaki Kamışlı ilçesinde teröristlerle ortak silahlı tatbikat düzenlemesine sadece Türkiye tepki göstermiştir. Milli Savunma Bakanlığı “Bir terör örgütüyle başka bir terör örgütü kullanılarak mücadele edilemez.” açıklamasını yaparak, ABD’nin terör örgütü PKK/YPG ile bağını koparmasının çağrısı yaparken, MHP Lideri Devlet Bahçeli’de,  “ABD’nin Suriye’nin kuzeyinde PKK/YPG’li teröristlere silah eğitimi vermesi, üstelik Kamışlı’da terör örgütüyle ortak tatbikat düzenlemesi sınırlarımızın mücavir alanlarına yuvalanmış düşmanlığın ayan beyan göstergesidir.” açıklamasıyla ABD alçaklığına dikkat çekmiştir.

Türkiye’deki muhalefet, ABD’nin terör örgütü YPG ile tatbikat yapmasına her zaman olduğu gibi yine sessiz kaldı. CHP’nin başındaki Kemal Kılıçdaroğlu’nun, “YPG'nin terör örgütü değil, vatanını kurtarmak için örgütlenmiş bir oluşum” diyen bir muhalefetten, bu sessizlik hali beklenen bir durum değil mi? ABD nasıl kendine yakışanı yapıyorsa, Türkiye’nin muhalefeti de kendine yakışanı yapmaktadır.

Sığınmacı yükü ve kaos tetikçileri Sığınmacı yükü ve kaos tetikçileri

Türkiye’nin, Suriye’deki terör örgütlerine yönelik yaptığı operasyonlara karşı çıkan, ABD’nin terör örgütü YPG ile yaptığı tatbikatlara susan muhalefet, Türkiye’nin içindeki Truva atıdır. Böyle bir muhalefet milli mücadelede sadece ayak bağı olmaktadır. Ama onlar ayak bağı oluyor diye mücadeleden kaçacak değiliz. İçimizdeki ABD uşaklarıyla da mücadeleye devam.