Gazze’de yaşanan insanlık dramı dahi geri durmalarına neden olmuyor, CHP’deki parti içi hesaplaşma kaldığı yerden devam ediyor.

Kimileri Bay Kemal destekçisi delegenin bazılarının kurultayda Özgür Özel’e oy verebileceğini ifade ediyor.

Kimileri de aday olması için Bay Kemal’e imza veren milletvekillerinin bir kısmının kurultayda Özgür Özel’e destek vereceğini iddia ediyor.

***

Yaklaşan CHP kongresi öncesi varsayımlar dillendiriliyor, olasılıklar havada uçuşuyor.

Değişimcilerin Bay Kemal’i koltuğundan edecek kadar yol aldığını ileri süren de var, Bay Kemal’in parti içi kavgada ipi çoktan göğüslediğini söyleyen de var.

CHP’de değişim totosunu oynayanlar ellerindeki abaküsün boncuklarını bir sağa bir sola çekerek hesap yapıyor ama CHP’de neyin değişeceği konusunda ser verip sır vermiyorlar.

***

Gerçi nasıl versinler ki?

Değişimcilerin arasında Sorosçu Kavala’nın ve terörist Demirtaş’ın neden içerde olduğunu sorup durmanın hata olduğunu dillendiren mi var?

PKK, FETÖ ve bunların siyasi uzantılarıyla iş tutmanın, onlara tavizler vermenin yanlış olduğunu ifade eden mi var?

Milli konularda Türk devletinin yanında duracaklarını, Türk milletinin örfüne, geleneğine, inancına saygı duyacaklarını gösteren mi var?

***

Buyurun size son örnek… 

Geçtiğimiz günlerde terörü kaynağında kurutmak amacıyla yapılacak sınır ötesi operasyonlar için düzenlenen tezkere meclisin onayına sunularak oylandı.

Değişimci olduğu söylenen milletvekilleri, Türkiye’nin terörle mücadelesine “evet” diyerek CHP’de her şeyin değişeceğini gösterecek önlerine kadar gelen altın fırsatı neden tepti?

CHP içinde terör örgütleriyle aynı safa hizalanmayı bir kenara bırakıp özellikle milli konularda Türkiye’nin faydasını gözeten hadiselere milli refleksler gösterileceğine dair duruşu vadeden bir değişimci var olsaydı, o zaman CHP’de değişime dair bir umut olurdu.

Maalesef ki yok…

***

Elde ne var peki?

Bir yanda Bay Kemal var.

Diğer yanda üslubu, tarzı ve tavrıyla CHP’de hiçbir şeyin değişmeyeceğini gösteren Kopya Kemaller var.

Aynı kafaların birbiriyle yarışı kime ne kazandırır, ülkeye ne fayda sağlar tartışılır ama o ondan, bu bundan yana denilerek yapılan abaküs hesabının değişim adı altında pazarlanmasının Türk siyasi tarihinde bir ilk olduğu tartışılmaz.