ÇALIŞAN KORUNACAK

Öncelikle asgari ücreti, hem çalışanı, hem işvereni koruyacak tedbirler alarak artırdıklarını belirten Işıkhan, ilerleyen zamanlarda enflasyonu da kontrol altına alarak Türkiye'yi yatırım ve istihdam alanlarında daha da iyi bir noktaya taşımayı hedeflediklerinin altını çizdi.

Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda yatırım, üretim ve ihracatı destekleyici tedbirler ele alındı Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda yatırım, üretim ve ihracatı destekleyici tedbirler ele alındı

Bazı mesleklerin yerini dijital sistemlere bırakacağına ve bazı mesleklerin gelecekte işgücü piyasasından silineceğine değinen Bakan Işıkhan, "Ancak bu, işin tamamen ortadan kalkması anlamına gelmez bilakis değişip dönüşeceği anlamına gelir. Yapılan araştırmalar doğrultusunda 2030 itibariyle işlerin büyük bir kısmının yeni çalışma alanlarına dönüşeceği ve bu mesleklerin içerik ve beceri bakımından önemli değişimler geçireceği tahmin edilmektedir. "

Asgari ücretin, oybirliği ile hem işçi hem işveren temsilcilerinin desteğinin alınarak açıklandığını anımsatan Işıkhan, "Büyük bir özveriyle, sağduyuyla, ülkemizin bulunduğu koşulları da göz önüne aldığımızda asgari ücret düzeyini arzu edilen noktaya getirdik ve karara bağladık. İşsizlik sigortası fonundan ödediğimiz asgari ücret desteği ile geçen dönem 500 lira destek verdik. 2 milyon işverenimizden 1,7 milyonu bu destekten yararlandı. "

Ekonomik göstergelerin yakın zamanda iyiye gideceğine dair işaretler bulunduğuna dikkati çeken Bakan Vedat Işıkhan, "Bütçe disiplinini sağlıklı bir şekilde yönettiğimizde ve başarıya ulaştığımızda inşallah artan refahı çalışanlarımızla paylaşacağız. Büyümenin ve kalkınmanın en önemli sonuçlarından bir tanesi de budur. Refahı ve milli gelirimizi ne kadar yükseltebilirsek, refahtan pay alanların, çalışanlarımızın, emekçilerimizin sayısı da o ölçüde artacaktır" dedi.

Kaynak: Sabah