Türkçe Düşün
İstanbul
KAPALI
30°
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Amasya
Ankara
Antalya
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkari
Hatay
Isparta
Mersin
İstanbul
İzmir
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırklareli
Kırşehir
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Kahramanmaraş
Mardin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yozgat
Zonguldak
Aksaray
Bayburt
Karaman
Kırıkkale
Batman
Şırnak
Bartın
Ardahan
Iğdır
Yalova
Karabük
Kilis
Osmaniye
Düzce
Atatürk’ü anmama ücreti

Atatürk’ü anmama ücreti

YAYINLAMA: | GÜNCELLEME:

 “Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz” demişler. Gel gör ki günümüzde işlerin böyle yürümediğini biliyoruz. Her şeyi sahteleştiren sosyal medya çağında iş değil görüntü, şahsiyet değil makyajlanmış kişilikler revaçta. Dolayısıyla “Ayinesi laftır kişinin işe bakılmaz” tabiri giderek daha geçerli bir söylem haline geldi.

Birçok insan yüce değerlerin, tarihe mal olmuş isimlerin arkasına saklanarak kervanını yürütüyor. Örneğin kamuoyu önünde cereyan eden şu son olay bir turnusol kağıdı işlevi gördü. Disney Plus isimli dizi ve film platformunun Ermeni diasporasının baskısına boyun eğerek Atatürk dizi-belgeselini yayınlamaktan vazgeçmesi Atatürk üzerinden ahkam kesenlerin boyasını teşhir etmeye vesile oldu.

Bu konuyla ilgili önceki yazımda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Atatürk’e yapılan bu saygısızlık karşısındaki suskunluğunu eleştirmiştim. Bir de konunun ünlüler boyutu var. Atatürk’ün adını sosyal medya etkileşimlerinde aksesuar olarak kullanan birçok ünlü isim, Atatürk’e “Soykırımcı” diyen Ermeni lobisiyle kol kola giren Disney Plus’a günler geçmesine rağmen en ufak bir tepkide bile bulunmadı. Birçoğu adeta sosyal medyasız günlerine geri döndü. “Tepki alırız” korkusuyla başka konularda bile paylaşım yapamaz oldular.

Dizi, film, kültür-sanat piyasasından arpalanan bu zevat için Disney Plus’a tepki göstermenin manası ne olabilir? Birincisi, akan musluklardan birinden mahrum kalmak olabilir. İkincisi, bugün aktif bir proje yoksa bile yarınki nimetleri riske atmak olabilir. Üçüncüsü, daha geniş bir perspektifte yabancı sermayeli tüm platformların radarına takılmak olabilir.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun “Sanatçı konuşacak” fermanıyla patır patır “Her şey çok güzel olacak” paylaşımları yapan “özgür ruhlu” ünlülerimiz bu yüzden sırra kadem bastılar. Belki bir kuytu köşede çok sevdikleri Atatürk’e yapılan bu saygısızlığa cevap vermek için bir yerlerden talimat almayı bekliyorlardır.

Elbette Atatürk’ün kimsenin korumasına, sahip çıkmasına ihtiyacı yoktur. Ama belli ki Türk milletinin Atatürk’ü Atatürk istismarcılarından korumaya ihtiyacı var. Teklifim şu: Türk milleti olarak aramızda para toplayıp, ağızları belirli bir ücret tarifesine göre açılıp kapanan bu paragözlere Atatürk’ün adını bir daha anmamalarının ücretini ödeyelim. Anladıkları tek lisan “para” olduğu için ancak bu yolla Atatürk’ü istismar etmelerinin önüne geçebiliriz…

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *