Ne puan, ne liderlik, gün sağlık günü…

18.03.2020 10:00

Koronavirüs dünyayı kasıp kavururken, ülkemizde de yavaş yavaş yaygınlaşıyor. Devletimizin aldığı tedbirler sayesinde bu belâyla, diğer ülkelere göre çok daha geç tanıştık. Belki de bugün Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında yapılacak eşgüdüm toplantısından sonra çok daha sıkı tedbirler ile karşılaşacağız. Belki de tüm sportif faaliyetlere ara vereceğiz, geçici olarak. İnsan sağlığı her şeyin önünde gelir. Böyle bir problem karşısında alınan tedbirlere verilen bazı tepkiler ise hayli enteresan. Gün, puan alma günü değil. gün, maç kazanma günü değil. Gün, bir üst tura çıkma veya şampiyon olma günü hiç değil. Gün, sağlık günü. Tuhaf demeçler verenler, önce bunu bir düşünmeliler. Böylesine sıkıntılı günlerde devlet ve millet olarak el ele verip, tedbirler konusunda son derece hassas olmamız gerekirken, sporumuzda idol olmuş, kulüp başkanı olmuş bazı kişiler maalesef sınıfta kaldılar.

***

Hafta sonu maçlar sessiz oynandı, tribünler bomboştu. Bu uygulama maçlardaki tansiyonun düşmesine, hakemlerin işinin de kolaylaşmasına neden oldu. Buna rağmen tartışılan kararlar, verilmeyen penaltılar, neticeye tesir eden hatalar, gündemin üst sırasında yer aldı. Merkez Hakem Kurulu belki de çaresizlikten olacak, böylesine bir haftada Galatasaray- Beşiktaş maçına FIFA kokartı olmayan ve daha önce derbi yönetmemiş olan Abdülkadir Bitigen’i atadı. Bazı kesimler atamayı yanlış buldular. Aynı zamanda başarılı bir diş hekimi olan Kadir, yükselen performansı ile bu maçı hak etmişti. O, iki sene önce haksız yere küme düşürülmüş ancak yılmayarak iradesini sonuna kadar ortaya koymuş ve bileğinin hakkıyla Süper Lig kadrosuna tekrar yükselmişti. Ancak dönemin MHK başkanı Yusuf Namoğlu sezon ortasını geçmesine rağmen, ona hak ettiği görevleri vermiyordu. Ani gelen MHK değişikliği Bitigen’in kaderini değiştirdi. Çalışmalarının meyvesini almaya başladı, zorlu basamakları birer birer çıktı. Sezon başında FIFA listesine adı yazılmadı ama o yılmadı, koşmaya, çalışmaya devam etti. Ve Pazar günü166 ülkede canlı yayınlanan ve belki de dünyanın en çok seyredilen maçını yönetti. Maçtan da yüzünün akıyla çıktı. Kısacası Abdülkadir Bitigen’in hikayesi azmin ve iradenin zaferidir. Tüm hakemlere örnek olsun.

***

Bugün Çanakkale zaferimizin yıldönümü. Millet olarak tarih boyunca çok zor ve çok güç dönemlerden zaferlerle çıktık. Bundan 105 yıl önce, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları destan yazdılar. Olmazları, oldurdular. İmkansızları gerçekleştirdiler. Nice badireler atlatan Devletimiz ve Milletimiz İnşallah bu Corona belasından da, en az hasarla kurtulacaktır. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm şehitlerimizin ve vefat eden gazilerimizin ruhları şad olsun.