Özel hastanelerin korona fırsatçılığı

11.05.2020 10:00

Yeni tip koronavirüs (Kovid- 19) salgını kapsamında Sağlık Uygulama Tebliği’nde (SUT) çok önemli bir değişiklik yapıldı. Resmi Gazete’de de yayımlanan tebliğ ile koronavirüs vakalarının tedavisi “acil hal” kapsamına alındı. Vatandaşın bazı hastanelerin tedavi için ücret talep ettiği şikayetleri üzerine de, tebliğ ile pandemi süresince özel hastanelerin tedavi boyunca katılım payı ve ilave ücret istemeyeceği ortaya konuldu.

Ancak gel gör ki eski hamam eski tas. Özel Sağlık Hizmeti sunucuları, bu düzenleme sizin yaptığınız fırsatçılığın önüne geçmek, vatandaşı mağdur etmemeniz üzerine alındı.

Burada ki eleştirilerim Ülkesini ve Milletini düşünen Müstesna Sağlık Hizmeti sunucularını asla kapsamaz. Onlar baş tacımızdır.

Sayın Cumhur Başkanımız başta olmak üzere Sağlık Bakanlığımız ve Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız işini gücünü bırakarak Vatandaşını fırsatçılardan nasıl koruruz’un mücadelesine ayırır oldu.

Utanın Utanın. Yazıklar olsun. Bu ülke bizim. Bu İnsanlar bizim.

Fırsatı lehinize çevirme peşine düştünüz.

Ne olur, bu süreçte üç beş kuruş kazanmasanız. Kazanmak diyorum. Zaten verdiğiniz hizmetin bedelini kat be kat devletten tahsil ediyorsunuz.

Şuan elimde belgeleri bulunan iki özel Hastane. Bir tanesi Covid-19 şüphesiyle kendisine başvuran vatandaşımızdan bir kuruş almadan tetkik ve tedavilerini yapıyor ve sonrasında Taburcu.

Bir diğeri aç gözlü, fırsatçı kan emici özel Hastane.

Vatandaşa Altıbin TL hesap çıkarıyor. Detaylarına baktım kanım dondu. Covid- 19 Hastasına “Alt bağlama bezi” faturası. Sordum Hakikaten bu hizmeti aldın mı diye.

Cevap; Ah evladım çok şükür ihtiyacımı görebiliyorum.

O Hastaneye çağrım, bu vatandaştan aldığınız hakkınız olmayan bedeli iade etmek. İsminiz cisminiz belgeleri ile elimde.

Zor günlerimizde Kamu Hastanelerimizde, Üniversite Hastanelerimizde ve Vakıf Hastanelerimizde Çoluğundan Çocuğundan uzakta aylardır göremedikleri sevdiklerine rağmen canla başla mücadele eden Sağlık çalışanlarımızdan utanın.

O Kahramanlarımız Saygı ve Sevgiyle anılıyor.

Fırsatçı sözde Özel Hastaneler ise nefretle anılacak.

(İşini yasalara göre yapan Özel Hastanelerimiz başımızın tacıdır)