Türk Dünyasına koşar adım...

19.04.2021 10:00

Türkiye Kamu-Sen’in güçlü sendikası Türk Eğitim-Sen yine millî şuurla bir büyük adım daha attı…

Müthiş bir ümit ve sevinç içinde geleceğe bakıyorum…

Türk Dünyası’nın ayağa kalkıp ete kemiğe büründüğü günleri görmek üzereyiz…

Tanrı o günleri görmeyi nasip etsin inşallah!

Bu yolda Türk milliyetçisi bir eğitimci olarak adım adım taşıdığı misyonu başarıya ulaştırmak üzere olan…

Talip Geylan Başkanı ve takım arkadaşlarını tebrik etmemek mümkün mü?

Pandemi sürecinde teşkilâtını diri tutmak, çoğalmak, üyelerinin hayatın ekonomik çemberinden çekip çıkarmak üzere mücadele ederken…

Aynı zamanda, sadece üye sömürüsü ve iktidar gücüyle var olan ve yetkiyi elinde bulundurup çalışanına hiçbir artı değer katmayanlarla verdiği sendikal mücadele övgüye değer!

*

 Genel Başkan Talip Geylan, 7 Nisan 2021’de Ankara’da Uluslararası Avrasya Eğitim Sendikaları Birliği (UAESEB)’nin 3. Olağan Genel Kurulu’nu gerçekleştirdi.

Toplantıya Türkiye Kamu-Sen’e bağlı sendikaların genel başkanları ve genel başkan yardımcıları, Kazakistan Eğitim ve Bilim Çalışanları Sendikası Genel Başkanı Aygül Mukaşeva, Azerbaycan Tahsil İşçileri Azad Hemkarlar İttifakı Genel Başkan Yardımcısı Mirza Caferzade, Kıbrıs Türk Memur Sen Genel Başkanı Akın Manga, Kuzey Makedonya Ufuk Derneği Başkanı Elvin Hasan, Kosova Türk Öğretmenler Derneği Başkanı Erol Kala, Romanya Türk Tatar Öğretmenler Derneği Başkan Vekili Vildan Bormambet, Irak Türkmen Eğitimciler Öğretmen Örgütü Başkan Vekili Talip Bayraktar ve delegeler katıldı.

Kongrenin açılışında Geylan’ın söylediği “Beraber sevinmeyi, üzülmeyi, hayaller kurmayı becerebileceğiz ki, Türk dünyası ekonomide, siyasette, dilde, kültürde ve daha birçok alanda beraber yürüme kabiliyetine kavuşsun” cümlesi tarihî bir anekdot...

Türk Eğitim-Sen ve UAESEB Genel Başkanı Talip Geylan, “Türk dünyasında duygu birliği sağlanmadan oluşturulan birliğin anlamı yoktu, kadük kalacaktı. Bu düşünceyle yola çıkarak kurduğumuz UAESEB, hem gücü ve üye sayısı hem de niteliği itibariyle Türk dünyasında tek ve en güçlü eğitim birliğidir. Türkiye ile birlikte Kırgızistan, Kazakistan, Azerbaycan, Kosova, Romanya, Makedonya, KKTC ve Irak olmak üzere 9 ülkeden eğitim sendikalarının ve öğretmen örgütlerinin oluşturduğu toplamda 2 milyon çalışanı temsil eden UAESEB, hem gücü ve üye sayısı hem de niteliği itibariyle Türk dünyasında tek ve en güçlü eğitim birliğidir” açıklaması yaptı.

Geylan’ın, “Merhum İsmail Gaspralı’nın ‘Dilde, fikirde, işte birlik’ şiarı biz eğitimcilere emanettir. Bu noktada UAESEB, dilde, fikirde, işte birliğin ete, kemiğe büründüğü bir sivil toplum kuruluşudur. Önümüzdeki yıllarda birliğimizin genişleyeceğine ve faaliyetlerimizle kutup yıldızı gibi yol gösteren bir sivil toplum kuruluşu olarak yola devam edeceğimize inanıyorum” sözleri hedefi anlatmaya yeter sanırım…

Bu yolda aktif çalışma yürütüyor UAESEB..

2016’dan bu yana Uluslararası Türk Dünyası Eğitim Bilimleri ve Sosyal Bilimler Kongresi’ni, Uluslararası Türk Dünyası Mühendislik ve Fen Bilimleri Kongresi’ni, 2. Uluslararası Türk Dünyası Eğitim Bilimleri ve Sosyal Bilimler Kongresi’ni, 2. Uluslararası Türk Dünyası Mühendislik ve Fen Bilimleri Kongresi’ni, 3. Uluslararası Türk Dünyası Eğitim Bilimleri ve Sosyal Bilimler Kongresi’ni düzenledi UAESEB…

KKTC’nin müstakil ve bağımsız devlet olarak tanınması konusunda tüm ülkelere çağrıda bulundu, tüm ülkelerin ve uluslararası kuruluşların Çin’de yaşanan insanlık ayıbına dur demesini istedi.

UAESEB, Ülkü Ocakları tarafından Azerbaycan’ın Şuşa şehrinde Üzeyir Hacıbeyli adına inşa edilecek olan okula 50 bin lira katkıda bulundu.

Bu arada Başkan Geylan, “Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi)’nin uluslararası örgüt hüviyetinde yola devam etmesi ve Türkistan’ın Türk dünyasının manevi başkenti olarak ilan edilmesi kararlarını memnuniyetle karşıladıklarını” dile getirdi.

Ortak alfabe, ortak dil ve eğitim, ortak ideallerle Turan’a koşar adım…

Var olsun Türk Eğitim-Sen’in güçlü teşkilâtı!