Partisinin haftalık olağan TBMM grup toplantısında kürsüye çıkan MHP lideri Devlet Bahçeli, Gazze’deki katliama sessiz kalan dünyaya ‘24 saat’ ayarı verdi. Verdiği mühlet üzerinden sosyal medyada alaycı yorumlarda bulunanlara ABD Başkanı Joe Biden’in saat kaçta konuşmayı terk edip acil durum odasına geçtiğini sordu. Konuşmasının önemli bir bölümünü Cumhuriyetin 100. yılına ayıran MHP Lideri, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminden dönüş olmadığını belirtti ve Türkiye Cumhuriyeti’ni kendinden öncekilerden koparmaya çalışanların gâvur tortuları olduğunu söyledi. MHP lideri Bahçeli TBMM’de düzenlediği grup toplantısının ardından gündemin ana başlıklarını konuşmak üzere Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Cumhurbaşkanlığı külliyesinde bir araya geldi.

24 saat doldu

Zulüm karşısında tarafsız kalmanın namussuz olduğunu söyleyen MHP Lideri Bahçeli, verdiği 24 saat mühlet üzerinden eleştiride bulunanlara, “24 saat sonra ne olacak diye soran Amerika uşakları, Biden konuşmayı yarıda kesip acil durum odasına gittiğinde saat kaçtı?” sözleriyle cevap verdi. Birleşmiş Milletlerin etkisiz olduğunu, İslam İşbirliği Teşkilatı’nda umut bulunmadığı belirtti. İslam ülkelerinin atıl ve aciz şekilde Gazze’nin bombalanmasını izlediğinin altını çizdi ve Gazze’yi koruma ve kollama misyonunun Türk milletinin üzerinde olduğunu bir kez daha hatırlattı.

Gitmezsem namerdim

21 Ekim akşamı sosyal medya hesabından yaptığı açıklamaları tekrar hatırlatan MHP Lideri Bahçeli,  destek mesajlarının yanında alaycı bir üslupla “önden siz buyurun” diyenlere cevap verdi. MHP Lideri, “Devletim istesin, milletim destek versin, şartlar da öyle gerektirsin, şayet Gazze’deki çocuklara kol kanat germek, füzeye karşı sapan taşıyla insanlık mevziisine girmek için yola revan olmazsam namerdim” dedi.

Erdoğan yalnız değildir

Vatanın, Anadolu topraklarına saplanıp kalınarak korunamayacağını belirten MHP Lideri Bahçeli, böyle olması durumunda kademe kademe vatanın kaybedileceğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da bu şuur ve siyasetle ülkemize yönelen tehditleri kaynağında bertaraf etmek için muazzam bir mücadelenin içinde olduğunu dike getirdi ve “kesinlikle yalnız değildir” sözleriyle destek verdi. MHP lideri, “Kudüs güvende değilse, Ankara’nın güvenliğinden hiçbir akıl ve vicdan sahibi bahsedemeyecektir. Kadim devlet aklımız ve irademizle devrede olmazsak, siyasi ve diplomatik temaslarımızı askeri caydırıcılıkla desteklemezsek, günü geldiğinde Gazze’deki dramların bir benzerine, Allah muhafaza ama, Anadolu’da da mahkum olmamız kaçınılmazdır” ifadelerini kullandı.

Milli Mücadele, Cumhuriyet’le taçlandı

Türk tarihinde kopukluk veya kesintinin hiçbir zaman olmadığını dile getiren MHP lideri Bahçeli, kurulan her Türk devletinin bir öncekinin temelleri üzerinde yükseldiğini belirtti. “Türkiye Cumhuriyeti ağaç kovuğundan çıkmamış, tesadüfen bulunmamış, telkin ve tembihle kurulmamıştır” dedi. Türkiye Cumhuriyeti’nin olağanüstü şartlar altında ve olağanüstü mücadeleyle tarih sahnesindeki yerini aldığını ifade etti. MHP Lideri, “1923 yılının 29 Ekim’inde, bir pazartesi günü saat 20.30’da Cumhuriyet 158 mebusun oyuyla kabul ve ilan edilmiş, dönemin mebusları ‘Yaşasın Cumhuriyet’ sesleriyle adeta yeri göğü inletmişlerdi. Nitekim Milli Mücadele Cumhuriyetle taçlanmıştı” şeklinde konuştu.

Gâvur tortuları

Türkiye Cumhuriyeti ve Osmanlı İmparatorluğu’nun birbirini tamamlayan iki Türk devleti olduğunu ifade eden MHP Lideri Bahçeli, birinin diğerinin anti tezi olmadığını söyledi. Fes giyip mukadderat ve mukaddesat savunması yapanlarla kalpak giyip Milli Mücadele’yi gerçekleştirenlerin bir ve aynı olduğunu dile getirdi. MHP Lideri, “Türkiye Cumhuriyeti ile Osmanlı İmparatorluğu arasına çomak sokmak, duvar örmek, bariyer dikmek için fırsat kollayanlar unutmayınız ki, içimize yuvalanmış gâvur tortularıdır. Ay yıldızlı al bayrak ne kadar bizimse üç hilal de o kadar bizimdir” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nden dönüş yok

100 yıl önce atılan kutlu adımın dayanağı cumhur olduğunun altını çizen MHP Lideri Bahçeli, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminden dönüş olmadığını belirtti ve Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yıl dönümünün coşku ve hak edilmiş bir iftiharla kutlanacağını söyledi. MHP Lideri, “Cumhuriyetten nasıl dönüş yoksa cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminden de dönüş yoktur. Millet kararını vermiştir. Cumhuriyet damarını kesmek isteyenlerin sonu hüsrandır, bedeli ağır olacaktır. Eğer Atatürk bugün yaşamış olsaydı Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin yılmaz müdafacısı olurdu” ifadelerini kullandı.